overfm.gr | Euro 2021 | Ολλανδία – Ουκρανία 3-2: Ματσάρα με πέντε γκολ και νικητές τους Ολλανδούς

Μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Βαϊνάλντουμ και Βέγκχόρστ, ωστόσο η Ουκρανία έφερε το ματς στα ίσα με την γκολάρα του Γιαρμολένκο και την κεφαλιά του Γιαρεμτσουκ, προτού ο Ντάμφρις διαμορφώσει το τελικό 3-2.

O πιο ωραίος αγώνας μέχρι στιγμής στην διοργάνωση έγινε στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα». Η Ολλανδία υποδέχτηκε την Ουκρανία, με τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν συνολικά καλύτεροι στο παιχνίδι να παίρνουν τη νίκη με 3-2, ενώ πρώτα είδαν το υπέρ τους 2-0 να γίνεται 2-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν πολύ μεγάλο ρυθμό και ευκαιρίες. Η Ολλανδία ήταν ελαφρώς καλύτερη και είχε την κατοχή της μπάλας. Από την πλευρά τους οι Ουκρανοί πίεζαν ψηλά στο γήπεδο την αντίπαλη ομάδα και προσπάθησαν κυρίως από τα άκρα να διασπάσουν την άμυνα των Ολλανδών.

Μάλιστα στο έκτο λεπτό ο Ντάμφρις έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει το 1-0, όταν ο δεξιός μπακ-χαφ της Ολλανδίας βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή και με ένα σουτ είδε τον τερματοφύλακα της Ουκρανίας να του λέει όχι. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, το οποίο μπορεί να μην είχε γκολ, ωστόσο δεν άφησε με παράπονο όσους το παρακολούθησαν. Και αυτό διότι και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, με τον ρυθμό και την ένταση στο παιχνίδι να είναι σε ψηλά επίπεδα.

Ότι δεν έγινε στο πρώτο μέρος έγινε στις αρχές του δευτέρου. Συγκεκριμένα η Ολλανδία στο 52ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο 1-0, όταν σε μια φάση διαρκείας ο Βαϊνάλντουμ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και την κακή εκτίμηση στην αντίπαλη άμυνα, με τον μέσο της Παρί Σεν Ζερμέν να βάζει με ένα δυνατό σουτ την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Αυτό φαίνεται πως έλυσε τα πόδια στους παίκτες του Ντε Μπουρ οι οποίοι με βάση την εικόνα του αγώνα άξιζαν να σκοράρουν κάποιο τέρμα και μάλιστα μετά από αυτή την εξέλιξη έπαιξαν πιο απελευθερωμένα. Αυτό ήταν κάτι που απέδωσε καρπούς, αφού στο 58 ο Βέρχορστ έκανε το 2-0.

Ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ βρέθηκε σε θέση βολής και «εκτέλεσε» τον Μπούχτσαν για να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του. Από αυτό το σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν μια τυπική διαδικασία, με την Ολλανδία να έχει «καθαρίσει» το ματς και απλά να κάνει συντήρηση δυνάμεων.

Από την πλευρά τους οι Ουκρανοί ήταν φανερό πως δεν μπορούσαν να πάρουν τίποτα από το παιχνίδι και απλά είχαν περιοριστεί σε ένα παθητικό ρόλο εντός του αγωνιστικού χώρου.  Ωστόσο επειδή στο ποδόσφαιρο ποτέ μην λες ποτέ, πέντε λεπτά ήταν αρκετά για την Ουκρανία προκειμένου από το… πουθενά να κάνει το 2-2.

Συγκεκριμένα στο 75 ο Γιαρμολένκο με ένα εντυπωσιακό σουτ μείωσε για την ομάδα του, ενώ στο 79ο λεπτό ο Γιαρεμτσουκ με μια καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα για να φέρνει φρενίτιδα ενθουσιασμού στο μέρος του βρισκόντουσαν οι οπαδοί της Ουκρανίας. Παρόλα αυτά το 2-2 δεν ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Και αυτό διότι στο 85ο λεπτό ο Ντάμφρις ο οποίος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα κατάφερε με κεφαλιά να κάνει το 3-2, έπειτα από μια εξαιρετική σέντρα του Άκε. Κάπως έτσι η Ολλανδία πήρε μια αγχωτική νίκη απέναντι στην Ουκρανία και πανηγύρισε τη νίκη αλλά και την κατάκτηση των τριών βαθμών.