overfm.gr | Euro 2021 | Ολλανδία – Αυστρία: Στους «16» οι «οράνιε» με εξαιρετικό Ντάμφρις [vids]

Η Ολλανδία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της τελικής φάσης του Euro, επικράτησε 2-0 της Αυστρίας και έφτασε στους έξι βαθμούς, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Την επόμενη αγωνιστική θα κριθεί η δεύτερη θέση.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε τις πολλές και… «μεγάλες» ευκαιρίες, η Ολλανδία πήρε αυτό ήθελε, επικρατώντας της Αυστρίας με 2-0 και πλέον έχει κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro.

Στο γνωστό της παιχνίδι πλέον η Ολλανδία, δεν άφησε κάποια περιθώρια για ευκαιρία στην Αυστρία, αφού από πολύ νωρίς πήρε τα ηνία του αγώνα. Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης το «δίδυμο» της Αϊντχόφεν, Ντάμφρις και Ντεπάι, εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Αλάμπα να πατήσει το… πόδι του πρώτου, ο Ρέφερι έδωσε το πέναλτι και ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ για τους «οράνιε».

Λίγα λεπτά αργότερα, 40ο λεπτό, ο Ντεπάι και πάλι έχασε μια μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των Ολλανδών, αλλά από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Αυστριακών.

Στην ουσία, αυτές ήταν και οι πιο κλασικές ευκαιρίες του αγώνα. Η Αυστρία δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την εστία των Ολλανδών κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με αυτό το… στείρο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, έγιναν κάποιες προσπάθειες να… «ξυπνήσουμε» κυρίως από το 60ο λεπτό και μετά. Όπου οι Ολλανδοί είχαν κάποιες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα γκολ.

Και μάλιστα το κατάφεραν στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντάμφρις, που απόψε έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Αυστριακών, κάνοντας το 2-0 και παράλληλα κλειδώνοντας έτσι τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ντε Λιχτ, Ντε Φράι, Μπλιντ, Ντάμφρις, Ντε Ρον, Ντε Γιονγκ, Φαν Άανχολτ, Βαϊνάλντουμ, Βέχορστ, Ντεπάι
ΑΥΣΤΡΙΑ: Μπάχμαν, Ντράγκοβιτς, Αλάμπα, Χιντερέγκερ, Ξ. Σλάγκερ, Λάινερ, Λάιμερ, Ζάμπιτσερ, Ούλμερ, Γκρέγκοριτς, Μπαουμγκάρτλινγκερ