overfm.gr | Conference League | Οι Νορβηγοί «ταπείνωσαν» τη Ρόμα του Μουρίνιο [vid]

Η Μπόντο Γκλιμτ διέσυρε με 6-1 τη Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο για το Europa Conference League, στη χειρότερη ήττα της καριέρας του.

Αυτή κι αν ήταν… βόμβα! Η Νορβηγική Μπόντο Γκλιμτ διέσυρε τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο με 6-1. Στο «Ασπμίρα Station», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League. Η μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής στη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA. Η Μπόντο Γκλιμτ ανέβηκε στην κορυφή του 3ου ομίλου. Η επιλογή του Πορτογάλου τεχνικού να προχωρήσει σε εκτεταμένο rotation, αποδείχθηκε μεγάλο λάθος. Οι Νορβηγοί έκαναν φύλλο και φτερό την ιταλική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο 21χρονο επιθετικός, Έρικ Μποτχάιμ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Πρώτο ημίχρονο

Η Μπόντο Γκλιμτ παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένη στο παιχνίδι. Η Νορβηγική ομάδα βρήκε σε τραγική μέρα την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο και δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη. Την διέσυρε με το απίστευτο σκορ 6-1. Οι Νορβηγοί άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Μποθέιν. Στο 20 λεπτό έκαναν και το 2-0 με τον Μπέργκ. Η Ρόμα το μόνο που κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Πέρεζ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε φωτιά. Η Μπόντο Γκλιμτ έκανε το 3-1 στο στο 52 λεπτό πάλι με τον Μποθέιν. Ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μέσα σε δέκα λεπτά από 70 έως το 80 σημείωσε άλλα τρία γκολ για να διαμορφώσει το τελικό 6-1 στην αναμέτρηση.