overfm.gr | ΣΠΟΡ | ΟΦΝ Ιωνίας – ΠΑΟΚ 25-30: Στον τελικό ο Δικέφαλλος μετά από ματσάρα

ΟΦΝ Ιωνίας – ΠΑΟΚ: Σε ένα ματς που χρειάστηκε να πάει στην πεντάλεπτη παράταση οι Θεσσαλονικείς θα διεκδικήσουν για μια ακόμα φορά το Κύπελλο Ελλάδας.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι- διαφήμιση του γυναικείου χάντμπολ ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 30-25 τον ΟΦΝ Ιωνίας και προκρίθηκε στον τελικό του 17ου Final-4 του Κυπέλλου Γυναικών.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά προκρίνεται για 7η φορά στον τελικό και θα διεκδικήσει το 5ο του τρόπαιο, απέναντι στην Βέροια 2017, αύριο στις 20:15 (ΕΡΤ3)

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με την νεανική ομάδα της Νέας Ιωνίας να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας κορυφαίες τις Μανιά (9), Αργυροπούλου (8) και την τερματοφύλακα Αλίκη Μακρή που στο πρώτο ημίχρονο απέκρουσε 2 πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε την εμπειρία και το βάθος πάγκου του για να κάμψει την αντίσταση της Νέας Ιωνίας. Πρωταγωνίστρια ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 13 γκολ, ενώ η είσοδος της Σεβδίλη (8 γκολ) στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε επιθετικά την εικόνα των νταμπλούχων Ελλάδος. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν επίσης Κουκμίση και Τσικνάκη (δεύτερο ημίχρονο)

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ 25-30

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 8-5, 10-8, 11-9, 11-10 (ημχ.), 12-14, 13-15, 16-18, 16-21, 22-23, 24-24 (κ.α.), 25-26, 25-30 (παρ.)