overfm.gr | Volley League | ΟΦΗ – Μίλων 1-3: «Καθαρή» νίκη στο Ηράκλειο για τον Μίλωνα

ΟΦΗ – Μίλων: Νίκη με ανατροπή για τους «πράσινους», ενώ οι Κρητικοί παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Volley League.

Για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League ο ΟΦΗ φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο Λίντο τον Μίλωνα. Η ομάδα από την Αθήνα πήρε μια “καθαρή” νίκη με 3-1 σετ ενάντια του ΟΦΗ, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο την 5η θέση της βαθμολογίας. Ο Μίλων ήταν καλύτερος στο παιχνίδι, και εκμεταλέυτηκε στο έπακρο τα κακά σερβίς του ΟΦΗ, αλλά και τα λάθη που έκανε η Κρητική ομάδα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο σετ ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα πόντο-πόντο. Χαρακτηριστικό είναι πως οι παίκτες του ΟΦΗ παρά το γεγονός της μεγάλης απραξίας τους από τους αγώνες, φάνηκαν έτοιμοι τόσο σωματικά όσο και ψυχικά. Ωστόσο ο Μίλων με ένα… ξέσπασμα κατάφερε να πάρει ένα σερί πόντων, κάτι το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα της Αθήνας να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 25-20.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Η ομάδα του Ηρακλείου ήταν καλύτερη, έπαιξε με περισσότερο πάθος από την αντίπαλο της και παρά το γεγονός πως τα σερβίς των παικτών του Φλαουνα δεν ήταν και τα καλύτερα δυνατά(πολλά από αυτά έφεραν πόντους για τον Μίλωνα καθώς δεν πέρασαν το φιλέ), ο ΟΦΗ αν και δυσκολεύτηκε τελικά επικράτησε με 27-25 και ισοφάρισε στα σετ.  Μάλιστα ο Μίλων ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 24-22 και 24-23 δεν… παρέδωσε τα όπλα και το σετ χρειάστηκε να πάει στους 27 πόντους προκειμένου να προκύψει νικητής.

Στο τρίτο σετ φαίνεται πως οι παίκτες του ΟΦΗ άδειασαν από την υπερπροσπάθεια του προηγούμενο με αποτέλεσμα να είναι από την αρχή του παιχνιδιού πίσω στο σκορ. Ο Μίλων ήταν πιο αποφασιστικός, με περισσότερο καθαρό μυαλό και καλύτερες υποδοχές κατάφερε να κάνει το 2-1 στα σετ με σκορ 25-18. Ο ΟΦΗ έκανε πολλά λάθη, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η Αθηναϊκή ομάδα να τα εκμεταλλευτεί στο έπακρο και να πάρει το 3ο σετ της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα, ο Μίλων ήταν πιο καλός από τον αντίπαλο του φτάνοντας στη νίκη του αγώνα, καθώς επικράτησε με σκορ 25-16, με τον ΟΦΗ να φαίνεται σαφώς επηρεασμένος από την αγωνιστική απραξία, και χωρίς δυνάμεις έπειτα από την περιπέτεια με τον κορωνοϊό που “χτύπησε” τον σύλλογο από το Ηράκλειο.