overfm.gr | Super League 1 | ΟΦΗ- Ιωνικός 2-1: Ένα πέναλτι έκρινε το αποτέλεσμα [vds]

Με τους Κρητικούς να πετυχαίνουν την 4η νίκη τους και να…στρογγυλοκάθονται στην 4η θέση

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον Ιωνικό στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» (Γεντί Κουλέ), στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, με τους Κρητικούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με ένα πέναλτι στο τέλος του αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση του Λάμπρου.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Λάμπρου με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 90’ που λύτρωσε την ομάδα του και της χάρισε τη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το μαρκάρισμα του Τσιγκρίνσκι στον Γιάννου, που έφερε την εσχάτη των ποινών για τον Ιωνικό.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Νίκος Νιόμπλιας ρίσκαρε στο τέλος και του βγήκε. Ο Δημήτρης Σπανός έχει να το λέει ότι η ομάδα του έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της για φέτος και δεν πήρε τίποτα.

Η…ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Κωνσταντίνος Περράκης, στη φάση του αγώνα, ακολούθησε την υπόδειξη του VAR και έδωσε το πέναλτι με το οποίο νίκησαν οι Κρητικοί

Η ανάλυση του αγώνα

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε μια καλή ευκαιρία μόλις στο 5′ με το δυνατό σουτ του Φαν Ντάινεν. Μετά από σέντρα του Τοράλ μέσα στην περιοχή, ο Φαν Ντάινεν βρέθηκε αφύλαχτος στην καρδιά της άμυνας του Ιωνικού, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης τον σταμάτησε με τα πόδια.

Ακόμη μια καλή ευκαιρία στο 10΄για τους γηπεδούχους σε ωραία ενέργεια του Λάμπρου, απέφυγε 2-3 παίκτες, σούταρε, η μπάλα κόντραρε, η άμυνα του Ιωνικού «κόλλησε» ο Ντε Γκουζμάν πήρε το «ριμπάουντ» αλλά η τελική του δεν ήταν καλή και μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΟΦΗ είναι αυτός που είχε τα ηνία, με τον Ιωνικό στα μετόπισθεν, περίμενε τους Κρητικούς. Στο 15΄ο Ιωνικός απείλησε για πρώτη φορά με τον Τουράμ, που  κέρδισε την κόντρα και ο Λενίς έτρεξε αφύλαχτος στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ωστόσο ο Επασί βγήκε ταχύτατα και απομάκρυνε σε πλάγιο. Στο 17΄το σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες του Σάντσεζ στον Μαρινάκη, ο παίκτης του Ιωνικού αντίκρισε την πρώτη κίτρινη κάρτα.

Στο 18′ από το φάουλ που κέρδισε ο Μαρινάκης, ο Βούρος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους στο γέμισμα, που έγινε στην περιοχή και έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Χουτεσιώτης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 21′ ο Κιάκος βγήκε στο τρανζίσιον, έκανε τη σέντρα ο Μάναλης ακούμπησε την μπάλα, της άλλαξε πορεία και ο Άοασμαν που έρχονταν σαν «τρέιλερ» δεν κατάφερε να απειλήσει. Στο 22′ σουτ του Μπαλογιάννη η μπάλα πέρασε άουτ. Το παιχνίδι είχε ρυθμό με την μπάλα πάνω-κάτω και τον Ιωνικό να απειλεί με κόντρες, σε μια από αυτή στο 24′ σε σουτ του Λενίς, η μπάλα κατέληξε και πάλι άουτ.

Στο 28′ ο Βούρος έκοψε κομβικά, σε κάθετο παιχνίδι του Λενίς, για τον Άοσμαν, προτού γίνει επικίνδυνος. Στο 33′ ο Άοσμαν μετά από αναστάτωση στην άμυνα του ΟΦΗ, έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε αλλά έδιωξε ο Επασί. Ένα λεπτό αργότερα, στο 34’σε ατομική προσπάθεια και σουτ του Κιάκου, μπλόκαρε και πάλι ο Επασί. Ο Ιωνικός μετά το 20λεπτο όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά έγινε και απειλητικός. Στο 38′ ο Βούρος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά την εκτέλεση φάουλ του Γκαγιέγος, πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 39′ ο Ιωνικός θα μπορούσε να προηγηθεί με σουτ του Μάναλη, και αφού δεν έγινε το 0-1, έγινε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Στο 43΄ο Φελίπε Γκαγιέγκος είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή και με ένα μονοκόμματο σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει κάνοντας το 1-0, που ήταν ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στις αρχές  του δευτέρου ημιχρόνου, με τρομερό γκολ του Άοσμαν. Μετά από σέντρα και κακή απομάκρυνση του Γκαγιέγος, ο Σύρος επιθετικός πήρε την μπάλα στην περιοχή και με υπέροχο, αριστερό φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 76’ ο Τσιλιανίδης (επέστρεψε σε δράση έπειτα από απουσία μηνών λόγω τραυματισμού) έχασε την ευκαιρία για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν τελικά στη νίκη με γκολ στο τελευταίο λεπτό. Ο Τσιγκρίνσκι φάνηκε να πατάει τον Γιάννου μέσα στην περιοχή κι έπειτα από υπόδειξη του VAR και on field review από τον διαιτητή Κωνσταντίνο Περράκη, δόθηκε εντέλει η εσχάτη των ποινών. Ο Λάζαρος Λάμπρου ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε και χάρισε το τρίτο σερί τρίποντο στους Κρητικούς που πάτησαν ακόμη πιο «γερά» στην ζώνη των play offs.

ΟΦΗ- Ιωνικός 2-1

Γκολ: 43′ Γκαγιέγκος, 90’ Λάμπρου / 46’ Άοσμαν

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης – VAR Τζουβάρας

Κίτρινες: Φαν Ντάινεν, Μεγιάδο – Σαλβαδόρ Σάντσες, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Μάναλης

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (76’ Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (58’ Πασαλίδης), Μεγιάδο, Γκαγιέγκος, Τοράλ (76’ Τσιλιαννίδης), Λάμπρου (90’+1’ Ναμπί), Φαν Ντάινεν (58’ Γιάννου).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας (90’+3’ Καμπράλ), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Σάντσες (90’+2’ Ματσούκας), Λενίς, Κιάκος (72’ Κάνιας), Άοσμαν (81’ Βαφέας), Μάναλης.

• Οι παίκτες του ΟΦΗ αγωνίστηκαν με μια μαύρη γραμμή κάτω από το μάτι, που συμβολίζει τα σημάδια που αφήνει η βία, εκφράζοντας την εναντίωσή τους σε οποιαδήποτε μορφή βίας.