overfm.gr | Super League 1 | ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: Περιστεριώτική «μπαλωθιά»

Super League Play Out ΟΦΗ – Ατρόμητος: «Χρυσή» αλλαγή για τους φιλοξενούμενους ο Χριστοδουλόπουλος, ισοφάρισε το πέναλτι του Ντε Γκουζμάν στις καθυστερήσεις του ματς. Έμειναν στο +5 από τους γηπεδούχους οι Περιστεριώτες.

Σε ένα ματς θρίλερ, ΟΦΗ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ χάρη στο πέναλτι του Ντε Γκουζμάν, για να έρθει στις καθυστερήσεις της αναμέτρηςης ο Χριστοδουλόπουλος να ισοφαρίσει και να δώσει τον έναν βαθμό στις δύο ομάδες.

Έτσι οι βαθμολογική διαφορά Κρητικών και Περιστεριωτών έμεινε στους 5, και πλέον η ΑΕΛ με νίκη, θα ξεπεράσει την ομάδα του Νίκου Νιόπλια στη βαθμολογία.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Φυσικά το γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 90’+6. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ατρόμητος πλέον αισθάνεται λίγο πιο… καλά όσον αφορά την παραμονή στη Super League 1.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Μπόι Βάτερμαν. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ είχε δύο σωτήριες επεμβάσεις στο 16ο λεπό κρατώντας σε εκείνο το σημείο το μηδέν για την ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Μπήκε στο 76′ και έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Σκόραρε και έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Πάτρικ Σάλομον. Το πέναλτι που κάνει είναι απλά… απίθανο.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Δεν είχε τις πολύ δύσκολες φάσεις ο Βασίλης Φωτιάς.

FACE TO FACE:

Με 4-3-3 και Γιάννου βασικό μετά από 4,5 μήνες η 11άδα των Κρητικών. Στον πάγκο ο Στάρτζεον μετά 6,5 μήνες! Κοροβέσης αντί Λυμπεράκη στο αριστερό άκρο της άμυνας η δεύτερη αλλαγή από τον Νίκο Νιόπλια σε σχέση με το αρχικό σχήμα που παρέταξε την περασμένη αγωνιστική στη Ριζούπολη.

Αλλαγές και από τον Σάββα Παντελίδη, που εκτός από την αναγκαστική με τον Γιαννιώτη αντί του τραυματία Μανδά, βάζει νέα πρόσωπα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, με τους Μουνίθ και Γιακουμάκη αντί των Χριστοδουλόπουλου και Ενσικούλου.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ισορροπημένο ήταν το ματς από τα πρώτα του λεπτά, με τον Ατρόμητο ωστόσο να έχει μεγαλύτερη ουσία στο παιχνίδι του, φτάνοντας πιο απειλητικά στην εστία του Βάτερμαν, χάνοντας δύο ευκαιρίες στο 16’, αρχικά με τον Γιακουμάκη να χάνει το… άχαστο μπροστά στον έμπειρο γκολκίπερ των Κρητικών, ενώ από το κόρνερ ο Γκαλβάο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Αφού έπαιξε με την φωτιά και γλίτωσε το… πυρανάλωμα στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ, ελέω Βάτερμαν και VAR, βγήκε διαφορετικός και πιο απειλητικός στην επανάληψη. Στο 53′ ο Γιαννιώτης λέει «όχι» στην καρφωτή κεφαλιά του Διαμαντή μετά από κόρνερ του Σολίς.

Στο 67′ ο Σάλομον κάνει ένα αστείο πέναλτι, με τον διαιτητή να παίρνει και τη βοήθεια του VAR και να δείχνει την παράβαση. Ο Ντε Γκουζμάν ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Από το γκολ και μετά ο ΟΦΗ, επιλέγει να πάιξει μόνο για το αποτέλεσμα, βάζει… λεωφορείο στην εστία παίζει μαζική άμυνα αλλά δεν καταφέρνει να κρατήσει το τρίποντο. Στο 93′ ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά ισοφαρίζει και γλιτώνει τον Ατρόμητο από δεύτερη διαδοχική ήττα στα πλέι άουτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Bάτερμαν, Μαρινάκης (87′ Βαφέας) , Διαμαντής, Βούρος, Κοροβέσης (61′ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Σακόρ, Σολίς (61′ Ουές), Σαρδινέρο, Γιάννου (61′ Λυμπεράκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Ούμπιδες (84′ Ραμπέγιο), Γκαλβάο (77′ Τομάσεβιτς), Σάλομον, Νάτσος (71′ Χριστοδουλόπουλος), Μουνίθ, Μανούσος, Γιακουμάκης (71′ Κωτσόπουλος).