overfm.gr | Euroleague | Oδοστροτήρας Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Άλμπα και πέρασε μόνος πρώτος

Συνεχίζει τις εκπληκτικές εμφανίσεις του ο Ολυμπιακός ο οποίος διέσυρε την Άλμπα στο Βερολίνο με 93-60 και πέρασε μόνος πρώτος στην Ευρωλίγκα.

Εδώ την καλύτερη Φενέρμπαχτσε στην μετά-Ομπράντοβιτς εποχή συνέτριψε στην ουραγό Άλμπα θα κόλωνε; Ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις και μάλιστα χωρίς για ένα ακόμη ματς τους Σλούκα, Πίτερς και Πάπας ισοπέδωσε στο Βερολίνο την γερμανική ομάδα με 93-60 και πέρασε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση αφού η έταιρη πρωτοπόρος η Ρεάλ Μαδρίτης δεν θα αγωνιστεί αύριο με την Εφές Αναντολού στην «Σινάν Ερντέμ Αρίνα» λόγω του ότι η Τουρκία ζει σε ρυθμούς ρίχτερ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βεζένκοφ με 28 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Ολίντε με 16.

Παρά το γεγονός ότι «φορτώθηκαν» με φάουλ οι ψηλοί τους (από νωρίς είχαν από δύο Φαλ και Μπλακ) οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 0-7 στο πρώτο δίλεπτο και χάρη στην άμυνά τους συντηρούσαν αυτό το προβάδισμα (5-12), μέχρι το 4’. Η Άλμπα αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι (10-12), με τον Βεζένκοφ να σπρώχνει τους Πειραιώτες σε ένα σερί 9-0 για το +11 (10-21), στο 8’. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ο Κάαναν με τρίποντο έκανε το 13-28 για την πρώτη περίοδο.

Με την ίδια συνέπεια στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, πήγε στο +20 (15-35), ενώ με τον Μπλακ έφτασε στο +21 (18-39), στο 15’. Στη συνέχεια, η Άλμπα έτρεξε στο γήπεδο και με σερί τρίποντα από Ολίντε και Σμιθ έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσε (27-41), στο 17’. Ο Βεζένκοφ με το που μπήκε στο ματς έκανε την διαφορά και έκανε το 29-45 στο 19′ με τους παίκτες του Μπαρτζωκα να χαλαρώνουν και την Άλμπα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει την διαφορά στους 10 (35-45) στο ημίχρονο.

Μία άτυπη… μονομαχία Φαλ και Λάμερς ήταν τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Άλμπα να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (41-50). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και με καλή κυκλοφορία στην επίθεση βρήκε τρίποντα για το +17 (41-58), στο 24’. Ο Λάμερς με καλάθι μείωσε σε 43-58 και μετά οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 29 (43-72) με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 28 πόντους μπροστά (45-73).

Οι Βεζένκοφ και Γουόκαπ έδωσαν συνέχεια στο… πάρτι και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχοντας βοήθεια από Μπολομπόι και Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +37 (49-86), στο 34’. Στην συνέχεια το ματς ήταν διαδικαστικού χρακτήρα με το χάι λάιτ του ματς να ήταν το καλάθι του Τσάμη που διαμόφωσε το τελικό 60-93.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93