overfm.gr | Basket League | ΠΑΟΚ: Ο μήνας του Έλστον Τέρνερ

Ο Έλστον Τέρνερ ήταν ο πρωταγωνιστής το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στην τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη του -έπειτα από εκείνες στη Ρόδο και τη Λάρισα.

Ο Έλστον Τέρνερ ήταν ο πρωταγωνιστής το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στην τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη του -έπειτα από εκείνες στη Ρόδο και τη Λάρισα. Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 13 από τους οποίους σημείωσε στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, αστοχώντας μάλιστα σε ένα μόνο σουτ. Με την εμφάνιση του κόντρα στον Άρη, πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Από τη μέρα που προστέθηκε στο ρόστερ του ΠΑΟΚ ο Τζος Κάρτερ, ο Τέρνερ μετακινήθηκε στη φυσική του θέση, το «2» και παρότι έμεινε άποντος στο ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου με την ΑΕΚ, έχει στους τέσσερις τελευταίους αγώνες του ΠΑΟΚ μέσο όρο 15,75 πόντους, με 7/10 βολές, 19/26 δίποντα και 6/13 τρίποντα.

Κατά τα άλλα…

*Ο Άρης Λυκογιάννης κοουτσάρισε για 219η φορά σε ματς Πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 21η θέση της σχετικής λίστας από καταβολής Α’ Εθνικής, αφού προσπέρασε τον Βλάντο Τζούροβιτς.

*Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πάτησε για 250ή φορά τα παρκέ της Stoiximan Basket League. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έγινε ο 83ος παίκτης στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος που φτάνει σε αυτόν τον αριθμό εμφανίσεων.

*Από τα χέρια του Ζερμέιν Λοβ έφυγαν οι μισές ασίστ του ΠΑΟΚ, έξι από τις 12. Έχει αναλάβει ένα μέρος του δημιουργικού βάρος του Δικεφάλο το τελευταίο διάστημα αφού στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του είχε 18 ασίστ. Ο Αμερικανός είχε ακόμη στα ματς με Λάρισα Bread Factory, Προμηθέα, ΑΕΚ και Άρη 16/16 βολές μετρώντας 6/6 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αλλά 0/8 τρίποντα έχοντας 0/1 στο «Παλέ».

*Σε ομαδικό επίπεδο, ο ΠΑΟΚ έφτασε για πρώτη φορά φέτος σε επίδοση 40+ ριμπάουντ. Είχε 42 -10 περισσότερα από τον Άρη- και ενώ η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του ήταν τα 39 του αντίστοιχου αγώνα του πρώτου γύρου.

*Ο Δικέφαλος έφτασε στη νίκη χάρη στο 26-10 της τέταρτης περιόδου. Το παθητικό των 10 πόντων είναι το καλύτερο που είχε φέτος εκτός έδρας σε μία περίοδο αφού είχε δεχτεί 12 στη δεύτερη περίοδο του αγώνα με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο. Παράλληλα το +16 που είχε στο τέταρτο δεκάλεπτο, είναι η κορυφαία φετινή επίδοση του, αφού πριν το ντέρμπι, ο μεγαλύτερος συντελεστής πόντων ενός δεκαλέπτου ήταν το +12 που είχε στην τέταρτη περίοδο του εντός έδρας αγώνα με το Λαύριο Megabolt (24-12) και στη δεύτερη του εντός έδρας αγώνα με τον Προμηθέα (21-9).

Ο Άρης έσπασε το «φράγμα» των 6.000 κλεψιμάτων

Σε ένα παιχνίδι που είχε συνολικά 20 κλεψίματα, ο Άρης έκανε τα περισσότερα. Είχε 11, φτάνοντας για τέταρτη φορά φέτος σε διψήφια επίδοση. Με αυτά έσπασε και το «φράγμα» των 6.000 κλεψιμάτων, μία επίδοση που έχουν φτάσει μόνο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ο Ολυμπιακός.

*Η διαφορά των σχεδόν 15 ποσοστιαίων μονάδων στα τρίποντα σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ήταν σημαντική. Ο Άρης εκτέλεσε με 17,39% (4/23), επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ περιόδου γι’ αυτόν, αφού πριν το σημερινό ντέρμπι δεν είχε πέσει κάτω από το 21,42% του αγώνα στο Λαύριο (3/14) ενώ ως γηπεδούχος δεν είχε εκτελέσει με ποσοστό μικρότερο του 34,61% (είχε 9/26 με τον Ηρακλή).

*Σε ατομικό επίπεδο, ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με την ολιγόλεπτη συμμετοχή του (6:02) μπήκε στην 20άδα των παικτών με τις περισσότερες εμφανίσεις στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Έφτασε τις 357 και ξεπέρασε τον Νίκο Μπάρλο.

*Με τα εννιά ριμπάουντ που μάζεψε στο ντέρμπι, ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς έγινε ο 18ος ξένος στην ιστορία του Άρη στη Stoiximan Basket League (από το 1992-93) που έφτασε τα 200.