overfm.gr | Super League 1 | Ο Ελ Αραμπί «πυροβόλησε» τρεις φορές το… άψυχο κορμί της

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που επισκιάστηκε από τα γιουχαρίσματα των «κιτρινόμαυρων» με τον Ελ Αραμπί να σημειώνει χατ τρικ.

«Μαγικός» Ελ Αραμπί «σκότωσε» την ΑΕΚ!

Με χατ-τρικ του Μαροκινού και νίκη 3-2 με ανατροπή επί της «Ένωσης», έκλεισε τη σεζόν ο πρωταθλητής.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των play off με τον Μαροκινό να σκοράρει στο 20΄, το 69΄ και το 87΄. Αντίθετα, η «Ένωση» είχε προηγηθεί δύο φορές με τον Τσούμπερ (14΄) και Γκαρσία (48΄).

Έτσι, μια κάκιστη σεζόν για την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε με την 5η θέση και δύο συνεχόμενες ήττες με ανατροπή.

Το ματς

Το σκορ άνοιξε στο 14΄ όταν ο Χατζισαφί έκλεψε τη μπάλα από τον Ελ Αραμπί. Η μπάλα έφτασε στον Στίβεν Τσούμπερ ο οποίος διένυσε αρκετά μέτρα χωρίς πίεση και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0.

Ο Ελβετός πανηγύρισε με τον δικό του τρόπο, ωστόσο τα γιουρχαρίσματα δεν έλειψαν.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήλθε έξι λεπτά αργότερα. Από σέντρα του Κούντε και λάθος απομακρυνση του Στάνκοβιτς, ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε με κεφαλιά.

Η ΑΕΚ βρήκε γρήγορο γκολ και στο β΄ ημίχρονο. Στο 48΄ από σέντρα του Χατζισαφί ο Λιβάι Γκαρσία με ένα από τα… γνωστά του τρομερά άλματα. Εκεί νίκησε στον αέρα τον Σισέ και με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ένωση.

Τα γιουχαρίσματα ακούστηκαν πάλι από την εξέδρα.

Στο 69΄ ο Ολυμπιακός έφερε ξανά το ματς στα ίσια με τον Ελ Αραμπί ξανά με κεφαλιά.

Στο 88΄ ο Ελ Αραμπί ολοκλήρωσε τη σπουδαία βραδιά του με χατ-τρικ καθώς διαμόρφωσε το τελικό 2-3 με προβολή από κοντά μετά από κεφαλιά του Σισέ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μήτογλου (53΄ λ.τρ. Κορνέζος), Λε Ταλέκ, Σβάρνας (77΄ Ρότα), Μισελέν, Μοχαμαντί (77΄ Μιτάι), Κριχόβιακ (46΄ Σάκχοφ), Χατζισαφί, Τάνκοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία (83΄ Μουστακόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (90΄ Καραργύρης), Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα, Κίτσος, Κούντε, Μπουχαλάκης (71΄ Κανέ), Φορτούνης (46΄ Μασούρας), Βαλμπουενά (79΄ Καρβάλιο), Βρουσάι (64΄ Λόπες), Ελ Αραμπί