overfm.gr | Χελάκης | Ο δαιμόνιος Αγκιμπού «έπεσε» πάνω στον ανίκητο Βατσλίκ…

Έτσι συμβαίνει συνήθως. Οι καλές ομάδες διαθέτουν και καλούς τερματοφύλακες. Αν έχουν και Αγκιμπού… Γράφει ο Γιώργος Χελάκης.

Όταν βάζεις τρία γκολ εκτός έδρας (δείτε εδώ) το πανηγυρίζεις. Όταν όλοι συμφωνούν ότι σε αυτό το παιχνίδι καλύτερος παίκτης ήταν ο τερματοφύλακας (έκλεψε τη δόξα από τον Αγκιμπού), τότε σκέφτεσαι που υπάρχει πρόβλημα. Τέτοιο υπήρχε και μάλιστα μεγάλο. Οι περισσότεροι στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είπαμε ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο κέντρο της άμυνας. Ο Μαρτίνς που ξέρει καλύτερα διαπίστωσε ότι το πρόβλημα ξεκινούσε από τον άξονα μεν αλλά πιο ψηλά. Το εντόπισε στους αμυντικούς χα και για το λόγο αυτό έριξε στο δεύτερο ημίχρονο τον Αντρέα Μπουχαλάκη. Με την αλλαγή αυτή το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίστηκε κι ο Ολυμπιακός έγινε απόλυτος κυρίαρχος στο ματς.

Έτσι συμβαίνει συνήθως. Οι καλές ομάδες διαθέτουν και καλούς τερματοφύλακες. Μέσα και από καλή θέση σούταραν οι επιτιθέμενοι του Ιωνικού, αφού πρώτα θρυμμάτισαν το κέντρο άμυνας του Ολυμπιακού. Δεν ήταν ούτε άστοχοι αλλά ούτε άτυχοι. Ο πολύ καλός τερματοφύλακας, που διαθέτουν οι ερυθρόλευκοι τούς σταμάτησε. Δεν τους άφησε, είτε να προηγηθούν, είτε να ισοφαρίσουν στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ανάλαβε δράση ο Γιώργος Μασούρας που είχε περάσει στη θέση του τραυματισμένου Γκάρι Ροντρίγκες. Κέρδισε το πέναλτι στη βαθιά μπαλιά του Εμβιλά και σκόραρε με διαγώνιο σουτ στην ωραία πάσα που του έκανε ο Αγκιμπού.

Ο Αγκιμπού κάνει τη διαφορά

Κάπου εκεί, με συνοπτικές διαδικασίες, η ομάδα του Μαρτίνς διαμόρφωσε το 3-0 και στη συνέχεια φαινόταν καθαρά πως έκανε συντήρηση δυνάμεων. Και στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό και χτες στη Νίκαια το κέντρο άμυνας του Ολυμπιακού ήταν ευάλωτο. Από εκεί δημιουργήθηκαν αρκετά προβλήματα που προφανώς δεν διαφεύγουν του προπονητή του, άσχετα με την αλλαγή στα χαφ για την οποία μιλήσαμε στην αρχή. Τα προβλήματα αυτά δεν είναι για να φανούν στα δυο παιχνίδια με την Αταλάντα, γιατί εκεί δεν θα αρκούν οι σωτήριες επεμβάσεις του Τσέχου τερματοφύλακα.

Ο Αγκιμπού Καμαρά έδειξε και σε αυτό το ματς ότι οι μνηστήρες θα κάνουν ουρά το καλοκαίρι στην πλατεία Αλεξάνδρας για να τον πάρουν από τον Ολυμπιακό. Το κακό για αυτούς είναι πως όσο ο εικοσάχρονος θα κάνει τέτοιες εμφανίσεις με εξαίσια γκολ και ασίστ, τόσο θα του κοστίζει παραπάνω η μετακίνηση. Κι ο Ολυμπιακός είναι ξεφτέρι στο να ανεβάζει τις τιμές. Στα συν για την ομάδα του Μαρτίνς η ισορροπημένη εμφάνιση του Μαντί Καμαρά που ήρθε η ώρα να ξυπνήσει από τον αγωνιστικό λήθαργο.

Στα μείον ο νέος μυϊκός τραυματισμός του Γκάρι Ροντρίγκες εκεί που φαινόταν πως είχε πάρει φόρα. Όσο για τον Ελ Αραμπί είναι προφανές ότι δεν τον ικανοποιεί να μπαίνει στα ματς ως αλλαγή του Τικίνιο. Αλλά κι ο Βραζιλιάνος φαίνεται να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι.

Υ.Γ.: Μπράβο στη διοίκηση του Ιωνικού και τους οπαδούς της ομάδας. Για τον τρόπο που τίμησαν τη μνήμη του Άλκη, περνώντας με συγκινητικό τρόπο το μήνυμα της μηδενική ανοχής στη βία.