overfm.gr | Basket League | Ο Άγιος Γουόκαπ λύτρωσε τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι

Με καλάθι του Γουόκαπ 1,4” πριν την λήξη ο Ολυμπιακός απέδρασε από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» κερδίζοντας το Περιστέρι με 86-87.

Παραλίγο το μπαμ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με το Περιστέρι να κοιτάζει στα μάτια τον Ολυμπιακό και να βρίσκεται μια ανάσα από την μεγαλη νίκη όμως ο Τόμας Γουόκαπ με καλάθι 1,4” πριν το τέλος του αγώνα έδωσε την νίκη με 87-86 στους «Πειραιώτες». Οι οποίοι κράτησαν το αήττητο κάνοντας το 13 στα 13 και κορυφαίοι ήταν οι Λαρεντζάκης και Παπανικολάου με 13 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Μπίλιαν με 20.

Μετά το πρώτο δίλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-3, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με τα τρίποντα πήγαν στο +9 (9-18), στο 5’. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των δυτικών προαστίων που με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 20-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Πίτερς μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι bwin απάντησε με σερί 6-0 με μπροστάρη τον Μωραΐτη για το προσπέρασμα (26-25), στο 12’. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να μην έχουν ενέργεια, κάνοντας το ένα εύκολο λάθος πίσω από το άλλο, με τους γηπεδούχους να βγάζουν απανωτούς αιφνιδιασμούς και να πηγαίνουν αρχικά στο +5 (35-30), στο 16’. O Λούντζης με τρίποντο μείωσε σε 35-33 , όμως οι «κυανοκίτρινοι» με αιχμή του δόρατος τον Μίλιαν προηγήθηκαν με 7 (44-37) στο 19′ ενώ οι νταμπλούχοι Ελλάδας με τον Λούντζη μείωσαν στο 44-42 του ημιχρόνου.

Με συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, κάνοντας σερί 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο (44-48). Στη συνέχεια, το τρίποντο του Φύτρου έφερε το ματς στον πόντο (49-50), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με σερί 7-0 για το +8 (49-57), στο 26’. όπως επίσης προηγήθηκαν και με 8 (53-61) στο 28′ αλλά ο Μωραίτης με συνεχόμενους πόντους έφερε το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής (60-61) και ο Φρανσίσκο με καλάθι σε νεκρό χρόνο στην τρίτη περίοδο μείωσε σε 62-63.

Ο Βεζένκοφ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +4 (62-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά το Περιστέρι bwin απάντησε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζούγρη για το προσπέρασμα (69-68), στο 34’. Με καλάθι και φάουλ του Λαρεντζάκη, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με τον Μωραΐτη να ισοφαρίζει (71-71), στο 35’. Μπλακ και Λαρεντζάκης έφεραν τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +6 (71-77) στο 36′ ενώ αργότερα προηγήθηκαν με 73-80. Όμως η ομάδα του Σπανούλη με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 81-80 στο 38′. Ο Γουόκαπ με καλάθι έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 81-82 και ο Φρανσίσκο με τρίποντο στο Περιστέρι με 84-82. Ο Λαρεντζάκης με τυχερό τρίποντο έκανε το 84-85 και ο Φρανσίσκο στα 14,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 86-85 με τον Γουόκαπ με καλάθι στα 1,4” πριν το τέλος να δίνει την νίκη στον Ολυμπιακό με 86-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87