overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ: Buzzer beater “βόμβα” Ντέιβις και 2-0 οι Λέικερς (vids)

Με τρίποντο του Άντονι Ντέιβις στην εκπνοή του αγώνα, οι Λέικερς επικράτησαν των Νάγκετς με 105-103 κι έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Η ομάδα του Λος Άντζελες έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στο επτάψυχο σύνολο από το Ντένβερ, μιας και παρότι προηγήθηκε με 16 πόντους (70-54) στην τρίτη περίοδο, αλλά και με 8 πόντους (100-92) τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Νίκολα Γιόκιτς βάλθηκε να τρελάνει… κόσμο και με έντεκα σερί πόντους του, έκανε το ματς θρίλερ (102-103).

Οι Νάγκετς άγγιξαν τη νίκη, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις. Με 2,1 να απομένουν, ο σταρ των Λέικερς πήρε τη μπάλα στο τρίποντο, σούταρε μπροστά στα απλωμένα χέρια του Γιόκιτς κι ευστόχησε, για το τελικό 105-103.

Ο Ντέιβις σημείωσε 31 πόντους, εκ των οποίων τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς έφτασε σε double double, με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στους 30 πόντους σταμάτησε ο Γιόκιτς, ο οποίος είχε επίσης 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε 25 πόντους (8/19 σουτ).

Το επόμενο -τρίτο- παιχνίδι του τελικού, θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης.