overfm.gr | Bundesliga | Ντόρτμουντ-Σάλκε 3-0: «Καθάρισαν» στο δεύτερο ημίχρονο

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη νίκη με τα τρία γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο μισό του ματς.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε της Σάλκε με 3-0 στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ντόρτμουντ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να φτάσει στο γκολ. Ωστόσο, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο Μανουέλ Ακάντζι κατάφερε να σπάσει την ατυχία. Ο Ελβετός, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Ρόνοβ σε σουτ του Γκερέιρο, σημείωσε το 1-0. Έντεκα λεπτά αργότερα, στο 61ο λεπτό, ο  Έρλινγκ Χάαλαντ μεγάλωσε την διαφορά για την ομάδα του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ματς Χούμελς στο 78’.

Με τη νίκη αυτή η Μπορούσια Ντόρτμουντ φτάνει τους 12 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Μπάγερν Μονάχου, ενώ πρώτη βρίσκεται η Λειψία με 13.