overfm.gr | La Liga | Ντιακαμπί για Κάλα: «Με είπε γαμ@@@ αράπη» [vid]

Ντιακαμπί: Ο ποδοσφαιριστής της Βαλένθια υποστήριξε πως δέχθηκε ρατσιστική επίθεση από τον αντίπαλό του, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή αποχώρηση της ομάδας από τον αγωνιστικό χώρο.

Η Κάντιθ επικράτησε 2-1 τη Βαλένθια στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της La Liga, σε ένα ματς όμως το οποίο σημαδεύτηκε από το επεισόδιο του Χουάν Καλά και του Μουκτάρ Ντιακαμπί στο 30ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο παίκτης των «νυχτερίδων» υποστήριξε πως ο αντίπαλός του τον αποκάλεσε «γαμ@@@@@ αράπη», το οποίο είχε ως συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να αποχωρήσουν προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς ξανάρχισε μετά από περίπου 20 λεπτά, χωρίς όμως τον Ντιακαμπί, που έμεινε στα αποδυτήρια και αντικαταστάθηκε από τον Γκιγιαμόν. Ο διαιτητής κατέγραψε στο φύλλο αγώνα το γεγονός αυτό, γράφοντας επίσης ότι ούτε ο ίδιος αλλά ούτε οι βοηθοί του δεν αντιλήφθηκαν τι συνέβη.