overfm.gr | Basketball Champions League | Νίζνι – Λαύριο 74-62 : «Πλήρωσε» τα ριμπάουντ [pics&vids]

Το Λαύριο είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και γνώρισε την ήττα στη Ρωσία.

Το Λαύριο αντιμετώπισε τη Νίζνι για τον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League. Η ομάδα του Σερέλη είχε σοβαρά ζητήματα σε άμυνα και ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 74-62 . Νίζνι – Λαύριο 74-62: «Πλήρωσε» τα ριμπάουντ.

O MVP: Ο Στρέμπκοφ. Ο τελευταίος είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αδυναμία του Λαυρίου να πάρει σωστές αποφάσεις ενώ είχε μειώσει στους δύο οδήγησε στην ήττα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γερομιχαλός. Ο τελευταίος, αν και αγωνίστηκε για περίπου 17 λεπτά, έμεινε άποντος και δεν κατάφερε να βοηθήσει το Λαύριο.

THE POINT: Φυσικά, τα χαμένα ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Σερέλη να πάρουν τη νίκη. 48 για τη Νίζνι και μόλις 22 για το Λαύριο.

Νίζνι – Λαύριο 74-62: Ισορροπημένη αρχή

Το ματς ξεκίνησε με όμορφο καλάθι του Μουράτου. Το παιχνίδι  ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή, με καλές επιθέσεις και από τις δύο ομάδες. Το Λαύριο έφτασε στο +5 με τον Κάρτερ, αλλά αμέσως απάντησε ο Στρέμπκοφ. Το παιχνίδι είχε «ανοίξει» αρκετά, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να τελειώσει στο 21-20. Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα σε εκείνο το σημείο ο Κάρτερ με 7 πόντους.

Νίζνι – Λαύριο 74-62: Τα χαμένα ριμπάουντ

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, με τις ομάδες να δοκιμάζουν σουτ από μακριά. Κάπως έτσι, η Νίζνι έφτασε στο +7 και ανάγκασε τον Σερέλη να πάρει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έκαναν διαρκώς λάθη. Ένα από αυτά εκμεταλλεύτηκε ο Κακλαμανάκης, μειώνοντας στους 6. Το Λαύριο δεν εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ, δεχόμενο εύκολους πόντους. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Η ομάδα του Σερέλη έπρεπε να βρει αρκετές αμυντικές λύσεις, αν ήθελε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Το ημίχρονο έληξε με τους Ρώσους στο +9, με τον πίνακα να δείχνει 40-31. Η Νίζνι είχε 15 περισσότερα ριμπάουντ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για το Λαύριο. Ο Κάρτερ δέχθηκε τεχνική ποινή και έφτασε στα τέσσερα φάουλ, με τη διαφορά στο +13 υπέρ της Νίζνι, έπειτα από ένα ακόμη χαμένο αμυντικό ριμπάουντ. Το Λαύριο προσπάθησε να βρει λύσεις, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ήταν δυναμική και δεν επέτρεπε εύκολα καλάθια. Αυτός ήταν και ο λόγος που η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα.

Νίζνι – Λαύριο 74-62: «Πλήρωσε» τα ριμπάουντ

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό στην αρχή του, καθώς το Λαύριο έβγαλε ενέργεια και εκμεταλλεύτηκε το «χαλάρωμα» των Ρώσων, μειώνοντας στους δύο για το 55-53. Εντυπωσιακός ήταν ο Σμιθ με 21 πόντους, έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αντίποφ ανέβασαν τη Νίζνι στο +9. Τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος, με τους παίκτες του Σερέλη να μην έχουν άλλη αντίδραση και να χάνουν τον αγώνα με 74-62 . Η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο 2-2, ενώ η Νίζνι στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62