overfm.gr | Διεθνή | Νιούπορτ – Μπράιτον 1-1 (3-4): Από μοιραίος σε ήρωας ο Στιλ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέισον Στιλ, ο οποίος απέκρουσε τέσσερα πέναλτι, η Μπράιτον πανηγύρισε την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup

Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της ημέρας (10/1) για το FA Cup, το οποίο παίχτηκε και σε έναν απαράδεκτο αγωνιστικό χώρο, η Μπράιτον χρειάστηκε τα πέναλτι για να πανηγυρίσει την πρόκριση επί της Νιούπορτ, αφού τα πρώτα 120′ έληξαν στο ισόπαλο 1-1. Μάλιστα, ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων, Τζέισον Στιλ, αφού έκανε απίθανη «γκάφα» στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας και έδωσε την ευκαιρία στη Νιούπορτ να πάει το ματς στην παράταση, απέκρουσε τέσσερα (!) πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα», μετατρέποντας τον εαυτό του από μοιραίο σε… ήρωα.

Η εικόνα των πρώτων 45′ ήταν κάκιστη, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν κινδύνους μπροστά από τις δύο εστίες. Βέβαια, τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα ούτε με την έναρξη της επανάληψης, ενώ στις μοναδικές καλές στιγμές του αγώνα, οι δύο τερματοφύλακες αντέδρασαν σωστά.

Ωστόσο, στο 90′, στην πρώτη της σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι, η Μπράιτον φάνηκε να φτάνει στη νίκη, έστω και καθυστερημένα, με τον Σόλι Μαρτς να βρίσκει δίχτυα, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Εντούτοις, η Νιούπορτ δεν τα παράτησε και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τον Γουέμπστερ να στέλνει άθελά του τη μπάλα στο τέρμα της ομάδας του, έπειτα από τραγικό λάθος του Στιλ.

Στον έξτρα χρόνο, οι δύο ομάδες έδειξαν αρκετά σημάδια κόπωσης και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις η μία την άλλη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι. Εκεί, αμφότερες ήταν αρκετά άστοχες, με τον Τζέισον Στιλ να «κλέβει», εν τέλει την παράσταση και να χαρίζει στην Μπράιτον την πρόκριση, αποκρούοντας τέσσερα πέναλτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νιούπορτ (Μάικλ Φλιν): Κινγκ, Ντόλαν (Πρόκτορ 90+5′), Κινγκ, Δημητρίου, Χέινς, Σέπαρντ, Σίχαν, Μπένετ, Ντέβιτ (Κόλινς 63′), Γουίλμοτ (Λαμπαντί 39′), Άμοντ (Τέιλορ 62′)

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ): Στιλ, Ντανκ, Γουάιτ, Γουέμπστερ, Γιάχανμπανκς (Τάου 71′), Γκρος, Μπισούμα, Ζεκίρι (Πρέπερ 63′), Μαρτς (Μπερνάρντο 90+5′), ΜακΆλιστερ (Τροσάρ 63′), Μοπέι