overfm.gr | Premier League | Νιουκάστλ – Λιντς 1-2: Επιστροφή στις νίκες για τα Παγώνια! (vid)

H Λιντς πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκης, επικρατώντας της Νιουκάστλ με 2-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Με τη νίκη αυτή, το σύνολο του Μαρσέλο Μπιέλσα, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 26 πόντους, επτά παραπάνω από τη Νιουκάστλ, η οποία μπαίνει σε «μπελάδες» παραμονής. Οι φιλοξενούμενοι […]

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας τον έλεγχο των κινήσεων από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Μάλιστα, στο 17ο λεπτό, ο Ραφίνια εκμεταλλεύτηκε την όμορφη πάσα του Ροντρίγκο και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπρους μπήκε αρκετά καλύτερα από ότι στο πρώτο, γνωρίζοντας πως μία πιθανή ήττα θα της έκανε σημαντική ζημιά. Στο 58′, ο Μιγκέλ Αλμιρόν με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, έπειτα από έξυπνη πάσα του Γουίλσον.

Παρ’όλα αυτά, η ήττα τελικά δεν μπόρεσε να αποφευχθεί, αφού μόλις τρία λεπτά μετά (61′), ο Χάρισον με εντυπωσιακό σουτ διαμόρφωσε το 2-1 για τα Παγώνια. Στα τελευταία λεπτά, οι Καρακάξες, παρά τις μερικές καλές στιγμές που είχαν στην αναμέτρηση, δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με το αποτέλεσμα αυτό να φέρνει την ομάδα στην 16η θέση με επτά βαθμούς διαφορά από τη Φούλαμ, η οποία οριοθετεί την επικίνδυνη ζώνη και έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους): Νταρλόου, Σαρ, Λασκέλες, Λιούις, Χέιντεν, Αλμιρόν, Χέντρικ, Σέλβι, Μέρφι (Σεντ-Μαξιμέν 64′), Φρέιζερ (Γκέιλ 77′), Γουίλσον

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μελιέ, Γιορέντε (Στρούικ 10′), Κούπερ, Έιλινγκ, Αλιόσκι (Κλιχ 56′), Φίλιπς, Ντάλας, Ροντρίγκο, Ραφίνια, Χάρισον, Μπάμφορντ (Ρόμπερτς 60′)