overfm.gr | ΣΠΟΡ | Νιμ – ΑΕΚ – Μεγάλο διπλό στην Γαλλία η ΑΕΚ

Με γκολ του Πλάθα σε «νεκρό» χρόνο, η ΑΕΚ νίκησε 27-26 τη Νιμ στη Γαλλία για τη δεύτερη αγωνιστική της EHF European League χάντμπολ ανδρών.

Απίθανη νίκη για την ΑΕΚ στην Γαλλία. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στην Νιμ. Χάρη σε ένα γκολ του Πλάθα στο τελευταίο δευτερόλεπτο έφυγε με ένα τεράστιο διπλό 27-26. Η Ένωση έκανε το δύο στα δύο στο EHF European League.

Από το ξεκίνημα του ματς η Ένωση ήταν πίσω στο σκορ και κυνηγούσε την Νιμ. Η Νιμ προηγήθηκε με 3-1 και 6-2 στα πρώτα λεπτά. Οι Γάλλοι κράτησαν ένα προβάδισμα, με την ΑΕΚ ωστόσο να μην τους αφήνει να ξεφύγουν και να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 16-14.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάφεραν και μείωσαν στο γκολ. Η Νιμ από την άλλη βρήκε λύσεις στην επίθεση και ξέφυγε με 22-17 δείχνοντας πως ελέγχει το ματς. Η Ένωση δεν τα παράτησε και ξεκίνησε νέα αντεπίθεση. Μείωσε σε 23-21 και 25-23 για να ισοφαρίσει πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε 25-25 περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Πογιέτ έκανε το 26-25 για την Νιμ και ο Καλόμοιρος ισοφάρισε σε 26-26. Ο Μπουκοβίνας κράτησε όρθια την ΑΕΚ, αποκρούοντας πέναλτι σχεδόν 5′ πριν από το φινάλε. Ο Πλάθας πήρε την τελευταία επίθεση για να σκοράρει ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο για το 26-27, δίνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα του που είχε και την υποστήριξη περίπου 100 οπαδών της στις κερκίδες του «Le Parnasse».

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 9-6, 12-8, 14-11, 16-14 (ημ.), 17-16, 22-17, 23-21, 25-23, 25-25, 26-27.

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.