overfm.gr | Basket League | Νίκησε στο φινάλε το Περιστέρι

Με ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το Περιστέρι επικράτησε με 85-77 του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Με ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό το Περιστέρι επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 85-77 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την πρεμιέρα της Stoiximan Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντένμον με 23 πόντους και από τους ηττημένους οι Χάντς και Φράνκε με 24 πόντους έκαστος.

Οι «Περιστεριώτες» ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και προηγήθηκαν με 10-5 στο 5′ ενώ στην συνέχεια άρχισε η αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων» και με μπροστάρη τον Ρένφρο μείωσαν σε 15-13. Με σερί 4-0 των γηπεδούχων έκλεισε η πρώτη περίοδος με το 19-13.

Με τον Ντένμον να κάνει την διαφορά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 29-21 στο 13′. Ακολούθησε μία άτυπη «μονομαχία» ανάμεσα σε Φρανσίσκο και Χαντς, με το Περιστέρι να ήταν στο +8 (40-32), μέχρι το 16’. Με τον Ράιλι να μπαινει στην εξίσωση για τους «Θεσσαλονικείς» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -2 (44-42).

Δυνατά μπήκε η ομάδα των δυτικών προαστίων στην επανάληψη και προηγήθηκε με 52-44 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο με τους Ρένφρο και Φράνκε (52-51). Στο 29′ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο παιχνίδι με τον Χάινς (57-60) και οι βολές του Μπίλιαν διαμόρφωσαν το 59-60 της τρίτης περιόδου.

Χάρη στους Φράνκε και Σλαφτσάκη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο +4 (61-65) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Μπίλαν να απαντά και να μειώνει στον πόντο (66-67), στο 34’. Δυο ακόμη τρίποντα του Ολλανδού έφεραν την διαφορά στους 4 εκ νέου (69-73) . Με τον Ντένμον και συνεχόμενες άμυνες το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 74-73 στο 39′. Μετά ο Χάινς είχε άστοχη προσπάθεια και ο Φρανσίσκο έκανε το 76-73 στα 46,6”. Στην συνέχεια ο Ντένμον έκανε τάπα στον Χάινς, ο Κασελάκης με δυο εύστοχες βολές έκανε το 78-73 και μετά ήρθε η τελική νίκη με 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77