overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Νίκη Βόλου-Παναιτωλικός 0-1 – Προβάδισμα πρόκρισης για τους Αγρινιώτες

Χάρη σε τέρμα του Ντουάρτε στο 44ο λεπτό ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της Νίκης Βόλου και έχει το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Ένα γκολ αρκούσε για τον Παναιτωλικό προκειμένου να φύγει με τη νίκη από το Πανθεσσαλικό Στάδιο. Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ο Παναιτωλικός επικράτησε 0-1 της Νίκης Βόλου και πήρε το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού του Αγρινίου.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν προχώρησε σε εκτεταμένο rotation και διατήρησε στο αρχικό σχήμα ορισμένους βασικούς παίκτες. Πράγμα το οποίο τον δικαίωσε καθώς η Νίκη Βόλου έβαλε δύσκολα στον Παναιτωλικό και το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη το οποίο ήταν αξίομαχο. Οι Βολιώτες είχαν σε καλή μέρα τον Κάσσο ο οποίος δεν ήταν εύστοχος όταν ήταν μπροστά στο τέρμα.

Ο Παναιτωλικός σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 44ο λεπτό χάρη σε σκαστή κεφαλιά του Ντουάρτε. Ο Ντέιμπι Φλόρες βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, γύρισε στον Μεντόσα ο οποίος έκανε την σέντρα. Βρήκε το κεφάλι του Ντουάρτε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος αμφότερες οι ομάδες έκαναν συντήρηση δυνάμεων και είχαν ελάχιστες φάσεις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Νίκη Βόλου προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την διατηρούσε ζωντανή στην μάχη της πρόκρισης δίχως ωστόσο να παραβιάσει την εστία του Μελισσά.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνίαδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Τζοβάρας, Αλιατίδης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Μέτσε, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς, Τζιώρας, Βλαχομήτρος.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ροντρίγκεζ, Λιούι, Βργκοτς, Αντούνες, Κορνέλιους, Τσιγγάρας, Φλόρες, Ντουάρτε, Μπελεβώνης, Μεντόζα, Βέργος.