overfm.gr | Bundesliga | Νίκη της Ντόρτμουντ στις καθυστερήσεις με από μηχανής…..Ρέινα

Χάρη σε γκολ του Ρέινα στο 93′ η Ντόρτμουντ πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νικη επί της Μάιντς με 2-1 και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση.

Ένα γκολ του Ρέινα στο 93′ ήταν αρκετό για να χαρίσει την νίκη στην Ντόρτμουντ εκτός έδρας επί της Μάιντς με 2-1 και να περάσει στην τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την ήττα παρέμειναν στην δωδέκατη θέση.

Μόλις στο πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν από κόρνερ του Φερνάντες ο Λι με κεφαλιά έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οι «Βεστφαλοί» ισοφάρισαν με τον Ρίερσον να σουτάρει και η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Στο 8ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Μουκόκο μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω ενώ στο 9’ ο Ντάμεν έβγαλε δύσκολα το μακρινό σουτ του Ζίλε. Στο 14’ οι Μπραντ, Μάλεν και Μουκόκο έκρυψαν την μπάλα που έφτασε στον Αντεγέμι ο οποίος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Στο 74’ ο Φουλγκινί βρέθηκε στην περιοχή κι έκανε αμαρκάριστος το σουτ αλλά ο Κόμπελ είπε όχι και στο 93′ έπειτα από κόρνερ ο Αλέ έκανε την κεφαλιά πάσα για τον Ρέινα που πλάσαρε από κοντά και έκανε το 1-2 δίνοντας την νίκη στην Ντόρτμουντ.

ΜΑΪΝΤΣ: Ντάμεν, Ααρόν Μαρτίν, Σασί (80’ Χακ), Μπάρκοκ (89’ Γκρούντα), Λι (63’ Σταχ), Μπαρέιρο, Βιντμέρ, Χάντσε Όλσεν, Φερνάντες, Ίνγκβαρτσεν (63’ Φουλγκινί), Ονίσιβο (80’ Αζορκέ)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Οζτσάν, Γκερέιρο, Ζίλε, Τσαν (62’ Ρέινα), Μπραντ, Μουκοκό (62’ Αλέ), Μάλεν (62’ Μπινό Γκιτενς), Ριέρσον, Αντεγέμι (77’ Βολφ)