overfm.gr | Basket League | Νίκη που «κλειδώνει» την τετράδα για την «Ένωση»!

Η ΑΕΚ επικράτησε του Περιστερίου με 78-72 στα Άνω Λιόσια και «κλείδωσε» την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των Play Off.

Νίκη (78-72) που κλειδώνει… τετράδα για την ΑΕΚ κόντρα στο Περιστέρι!

Η «Βασίλισσα» έκανε ένα καλό ματς και σε συνδυασμό με την ήττα της Λάρισας στο Αλεξάνδρειο, πήρε την 4η θέση.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Χτύπησε το Περιστέρι στην ρακέτα και πήρε προβάδισμα με 11-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντα των Πέτεγουέι και Μωραΐτη και μείωσε στους 6 (16-10).

Η Ένωση προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ αλλά το Περιστέρι με βολές κυρίως κατάφερνε να είναι κοντά στο σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο -3 (20-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε με ένα τρίποντο του Ανγκόλα, μεγαλώνοντας τη διαφορά.

Ο Κολόμ έκανε ακόμα ένα καλό ματς και βοήθησε να πάει η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ σε διψήφιο σημείο (37-22).

Πιο δυνατά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα το 2ο ημίχρονο και μείωσε το σκορ για να δώσει επιτέλους σκορ ο Ράουτινς με τρίποντο και να σταματήσει το σερί (47-37). Κακή άμυνα από την ΑΕΚ που είχε χάσει την συγκέντρωση της.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να ξανά… πατήσει στα πόδια της. Με σκληρή άμυνα, πάνω στους Μωραΐτη και Γκιέλο, η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το φινάλε.

Ο αγώνας πήγε στην ρουλέτα των βολών με τον Κολόμ να είναι εύστοχος και να δίνει την νίκη στην ΑΕΚ (78-72).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΑΕΚ (Κούρο Σεγκούρα): Κολόμ 21, Λάνγκφορντ,  Φλιώνης 5, Ράουτινς 7, Πετρόπουλος 2, Ανγκόλα 10, Φιλιππάκος, Γκρίφιν, Μαυροειδής 6, Κουζέλογλου 9, Χάμερ 18, Κόνιαρης.

Περιστέρι (Μίλαν Τόμιτς): Φύτρος, Μπιλάλης 8, Κόζι 2, Αγκμπελίζ 6, Πετεγουέι 8, Μωραϊτης 16, Γκιέλο 15, Χριστίδης 13, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος, Γκρέι 2, Σταυρακόπουλος.