overfm.gr | ΣΤΟΙΧΗΜΑ | Νίκη και προβάδισμα για Κάλιαρι

Η Κάλιαρι υποδέχεται την Μπάρι για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι με στόχο την άνοδο στη Σέριε Α.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Μετά τη σπουδαία ανατροπή που πέτυχε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Πάρμα (3-2 από 0-2) ταξίδεψε στο «Ένιο Ταρντίνι» έχοντας καθαρό σχέδιο, της βγήκε και με το 0-0 πήρε την πρόκριση για τους τελικούς ανόδου. Μπορεί η αντίπαλος της να είχε την κατοχή αλλά στο πρώτο μέρος η ίδια ήταν πιο κινητική και μάλιστα της ακυρώθηκε και ένα γκολ του Λαπαντούλα στο 35’. Στην επανάληψη μπορεί να πιέστηκε παραπάνω και να είδε την αντίπαλο της να έχει διπλό δοκάρι στο 74’, στο τέλος όμως θα μπορούσε να βρει και η ίδια το γκολ.

Μια χρονιά που φαινόταν χαμένη πάει να εξελιχθεί σε τρομερή επιτυχία. Προφανώς και ο Ρανιέρι έχει ένα σοβαρό μερίδιο στη βελτίωση της αγωνιστικής της εικόνας , από τη μέρα που ανέλαβε ο έμπειρος Ιταλός τεχνικός μετράει μόλις δύο ήττες σε 22 παιχνίδια. Έφτασε πλέον ένα μεγάλο της στόχο και ας έχει για δεύτερη φορά το μειονέκτημα όσον αφορά την έδρα αλλά και το γεγονός πως τερμάτισε χαμηλότερα στη βαθμολογία από την Μπάρι. Στο σύλλογο υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία για την επιστροφή του στη Σέριε Α, μόλις ένα χρόνο μετά τον υποβιβασμό.

ΜΠΑΡΙ

Η ήττα με 1-0 στην έδρα της Σουντιρόλ στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών, της είχε αφαιρέσει το μικρό πλεονέκτημα που είχε ωστόσο παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε επικράτησε με 1-0 επίσης στον επαναληπτικό και πήρε τη μεγάλη πρόκριση. Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξε τις διαθέσεις της, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες αλλά έβλεπε την μπάλα να φεύγει όλο δίπλα από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μάλιστα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρίτσι ο οποίος σαν τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον αντίπαλο του και τα πράγματα έμοιαζαν δυσκολότερα στην επανάληψη.

Ωστόσο δεν πτοήθηκε, συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και στο 70’ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή πήρε το προβάδισμα. Στη συνέχεια κλείστηκε στην άμυνα της, πιέστηκε αρκετά αλλά κράτησε ανέπαφη την εστία της.
Αν κρίνουμε από την εικόνα της στο εκτός έδρας παιχνίδι των ημιτελικών, θα παρουσιαστεί αρκετά σφιχτή στην άμυνα της και πρώτο της μέλημα θα είναι να μην δεχθεί γκολ. Η ισοπαλία δεν είναι αρνητικό αποτέλεσμα για την ίδια αλλά αν παίξει μόνο γι’ αυτό δεν θα της βγει σε καλό.

809   Κάλιαρι- Μπάρι   «1».   Απόδοση  1,85.

Ανοιχτά για την πρόκριση

Η Αλαβές πήρε την ισοπαλία στην έδρα της Εϊμπάρ και τώρα την φιλοξενεί στο βάσκικο ντέρμπι με φόντο τους τελικούς ανόδου στη LaLiga.

ΑΛΑΒΕΣ

Μέχρι και την τελευταία αγωνιστική πάλεψε για την απευθείας άνοδο, αλλά είχε μόλις μια νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές της Σεγούντα Ντιβιζιόν και τελικά τερμάτισε στην 4η θέση και έχει το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στην Εϊμπάρ.

Όλα είναι ανοιχτά, όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση στον τελικό, αφού πήρε την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Εϊμπάρ και τώρα με τη βοήθεια του κόσμου της θέλει να βρεθεί ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στη LaLiga.

Μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο όγδοο λεπτό, ενώ δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 70′ η Εϊμπάρ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αρμπίγια με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΕΪΜΠΑΡ

Στην κανονική περίοδο δεν τερμάτισε με τις καλύτερες συνθήκες, αφού επικράτησε την τελευταία αγωνιστική και μέχρι τότε είχε σερί εννιά αγώνων χωρίς τρίποντο, ενώ όλα έδειχναν πως θα κερδίσει την απευθείας άνοδο. Τελικά, τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας και έχει μια δεύτερη ευκαιρία μέσω των πλέι οφ.

Στο πρώτο ματς αιφνιδιάστηκε από την Αλαβές και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 8′. Πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αφού μετά από πλάγιο ο Στόϊτσκοφ με φοβερό τακουνάκι και πλάτη προς την εστία έγραψε το 1-1.

Προσπάθησε να κάνει την ανατροπή δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, αλλά στο 70′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αρμπίγια με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το 1-1 παρέμεινε.

446   Αλαβές- Ειμπάρ  2-3 τερμ.  Απόδοση 2,05.