overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Νίκη για την Ολλανδία πριν το EURO 2020

Βραδιά φιλικών αγώνων απόψε στην Ευρώπη, με πολλά αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα της «Γηραιάς Ηπείρου» να ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους ενόψει της συμμετοχής τους στην τελική φάση του Euro 2020.

Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια φιλοξενήθηκε στο «Ρίβερσαϊντ», όπου η Αγγλία υποδέχθηκε τη Ρουμανία και ο Μάρκους Ράσφορντ έγινε ο νεότερος αρχηγός των «Τριών Λεόντων», μετά από τον Μάικλ Όουεν πριν από 18 χρόνια, ενώ είναι πια ο 125ος ποδοσφαιριστής που τιμήθηκε με το περιβραχιόνιο.

Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν κι ο παίκτης που έγραψε την Ιστορία αυτού του αγώνα, ευστοχώντας από τα 11 βήματα στο 68ο λεπτό, στο πέναλτι που είχε κερδίσει ο Τζακ Γκρίλις.

Το τελικό σκορ αδικεί τους Άγγλους, που πίεσαν πολύ τους Ρουμάνους αλλά είδαν τα δοκάρια να σταματούν τις προσπάθειες των Κάλβερτ-Λιούιν στο 32ο και Τζέιντον Σάντσο στο 38ο λεπτό, ενώ ο Τζόρνταν Χέντερσον έχασε πέναλτι στο 78΄, στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό του.

Ευρεία νίκη πέτυχε η Ολλανδία επί της Γεωργίας (3-0), ενώ επίσης νικηφόρα ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους Δανία και Σκωτία με αντιπάλους τη Βοσνία και το Λουξεμβούργο.