overfm.gr | Premier League | Νίκες για Μπράιτον και Γουέστ Χαμ με την ψυχή.. στο στόμα

Σπουδαίες νίκες για την Μπράιτον και την Γουέστ Χαμ

H  Μπράιτον κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Λιντς Γιουνάιτεντ σε ένα παιχνίδι όπου οι «γλάροι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 17΄ με σκόρερ τον Νιλ Μωπαί. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και στο 2-0 με τον Λεάντρο Τροσάρ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού κατέληξε στο δοκάρι στο 24΄. Με την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα να είναι «απλός θεατής» στο ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να γίνουν μόλις τρεις σημαντικές φάσεις. Πιο συγκεκριμένα οι δύο για την Μπράιτον με τους Λεάντρο Τροσάρ και Άνταμ Γουέμστερ. Η Λιντς δημιούργησε την μοναδική της  με το σουτ του   Τζακ Χάρισον μέσα από την περιοχή να περνά αουτ.

Στον άλλον αγώνα που διεξαγόταν την ίδια ώρα ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Μπέρνλεϊ το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισοπορροπημένο . Η πρώτη ευκαιρία του ματς ήταν για την ομάδα του Ντάις στο 7΄ με το σουτ του Γιόχαν Γκούντμουντσον να περνά άουτ. Τα «σφυριά» στην πρώτη τους φάση κατάφεραν να σκοράρουν με ωραίο πλάσε του Μικαΐλ Αντόνιο μετά από σέντρα του Πάμπλο Φορνάλς . Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία να διασαλπίσουν τα τέρματα τους αυτή την φορά με πρωταγωνιστή τον Άντζελο Ογκμπόνα  στο 19’. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσα με τους  Κρις Γουντ και Γιόχαν Γκούντμουντσον  στο 38΄ και στο 42 αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουέστ Χαμ μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένη να πάρει το ματς δημιουργώντας δύο ευκαιρίες με τους  Μικαΐλ Αντόνιο στο 51΄ και  Ντέκλαν Ράις  στο 59’ χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Oι χαμένες ευκαιρίες για τα σφυριά συνεχίστηκαν, καθώς οι Μικαΐλ Αντόνιο και  Ζαρόντ Μπόβεν  δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-0.Η Μπέρνλεϊ  μετά το 70΄ ανέβασε ρυθμούς για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του  Μπεν Μι  δεν κατάφερε να νικήσει τον Λούκας Φαμπιάνσκι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 1-1, αφού ο  Ντουάιτ Μακ Νίλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πολωνού τερματοφύλακα στο 80′.