overfm.gr | Χάντμπολ | Νέβα – ΑΕΚ 21-30: Σίφουνας στο ΟΑΚΑ η «Ένωση» [vid]

Νέβα – ΑΕΚ: Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πήρε μια εντυπωσιακή νίκη στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς.

Μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας 30-21 της Νέβα Αγίας Πετρούπολης για τον πρώτο προημιτελικό αγώνα του EHF European Cup. Η «Ένωση» θα αντιμετωπίσει και αύριο την ρωσική ομάδα (26/3, 19:00), με μόνο στόχο να κλειδώσει την πρόκριση στο final 4 της διοργάνωσης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυναμικά, καταφέρνοντας να πάρουν ένα προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως οι Ρώσοι μπόρεσαν να συγκεντρωθούν και να ισοφαρίσουν σε  σε 5-5 και 6-6. Έπειτα οι δύο ομάδες κονταροχτυπιούνταν σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα και να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο με 10-14.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εύκολη υπόθεση για την ΑΕΚ. Η «Ένωση» έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε εύκολα να φτάσει μέχρι και στο +10 (10-20)! Τελικά το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς δυσκολίες για τους «κιτρινόμαυρους», παίρνοντας έτσι ένα σημαντικό προβάδισμα για την αυριανή ρεβάνς.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 2-4, 3-5, 6-6, 8-10, 10-14 (ημιχρ.), 10-18, 12-20, 13-22, 17-25, 17-28, 21-30

Νέβα (Τοργκοβάνοφ): Εμελυανένκο, Κοβαλένκο, Στολιάροβ, Σιμάνσκι, Τουάρεβ, Γκόρντεεβ, Σολοντόβνικοβ, Σίνκελ, Αρκατόβ, Βορονίν, Ντιατσένκο, Τσακαρίας, Γκριμπκόβ

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης