overfm.gr | Champions League | Νέφτσι Μπακού – Ολυμπιακός 0-1: Άνετη επικράτηση και πρόκριση

Χάρη στο τέρμα του Μασούρα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Νέφτσι και σε συνδυασμό με τη νίκη και στο πρώτο ματς προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Ζευγάρωσε τις νίκες του απέναντι στην Νέφτσι Μπακού ο Ολυμπιακός! Οι Ερυθρόλευκοι με μια πειραματική σύνθεση, κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 χάρη στο τέρμα του Μασούρα και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα να πάρουν μια εύκολη νίκη, η οποία σε συνδυασμό με αυτή στο πρώτο παιχνίδι τους στέλνει στον Γ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μπορεί η νίκη να ήρθε εύκολα, αλλά αυτή στην πραγματικότητα κάθε άλλο από τέτοια δεν ήταν. Και αυτό διότι ο Μαρτίνς είχε να αντιμετωπίσει πάρα πολλές απουσίες, ωστόσο ο Πορτογάλος τα κατάφερε περίφημα και έδειξε πως όλοι οι παίκτες που βρίσκονται στο ρόστερ είναι ικανοί να πάρουν ανά πάσα στιγμή φανέλα βασικού.

Ο Ολυμπιακός ο οποίος αγωνίστηκε με 5-4-1 έχοντας τον Τζολάκη στο τέρμα, τους Λαλά-Μπα-Σεμέδο-Μάρκοβιτς-Σισέ στην άμυνα, τους Κουντέ και Σουρλή στην μεσαία γραμμή, με τον Μασούρα και Βαλμπουενά στα άκρα και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης, έδειξε πως είναι πολύ ανώτερη ομάδα από την Νέφτσι και δίκαια πήρε την πρόκριση.

Οι Ερυθρόλευκοι με αυτή την πειραματική σύνθεση, κατάφεραν να «ανοίξουν» το σκορ μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από μια πολύ ωραία ενέργεια του Σισέ, ο Βαλμπουενά είδε τον Μασούρα και με μια ωραία μπαλιά του έδωσε την ασίστ, για να κάνει ο Έλληνας παίκτη το 1-0.

Η Μπακού από αυτό το σημείο και μετά όπως είναι λογικό είδε την υπόθεση πρόκριση ακόμα πιο δύσκολη, με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να βιάζονται προκειμένου να πετύχουν κάποιο γκολ, κάτι που τους οδήγησε σε αρκετά λάθη. Κάπως έτσι σταδιακά όσο περνούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο και να μην δέχεται φάσεις μπροστά από την εστία του.

Με αυτό τον τρόπο το ημίχρονο τελείωσε με τον ΟΣΦΠ να έχει την υπεροχή και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0. Άλλωστε δεν είναι υπερβολή να πούμε πως ο Τζολάκης δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα σε κάποιο σημείο του αγώνα.

Στο Β ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πατήσουν στην περιοχή και τον Ολυμπιακό χωρίς να παίρνει πολλά ρίσκα και να φορτσάρει ιδιαίτερα να κρατά αυτό το 1-0 υπέρ του. Μάλιστα οι παίκτες του Μάρτινς ήταν τόσο καλά διαβασμένοι και προετοιμασμένοι στο παιχνίδι, που δεν άφησαν σε καμία περίπτωση την αντίπαλο τους να πιστέψει οτι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Κάπως έτσι ο χρόνος κύλισε και εν τέλει ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πήρε τη νίκη και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στην επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ.