overfm.gr | ΣΠΟΡ | Νέα Ιωνία-ΠΑΟΚ 16-38: Ισοπεδωτικός πριν τους τελικούς ο Δικέφαλος

Άνετο πέρασμα των «ασπρόμαυρων» από την Αθήνα

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στα Play-Off της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ Mateco, επικρατώντας της Νέας Ιωνίας στην Αθήνα με 16-38, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 3-1 και τον Δικέφαλο να απαντά, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν την απόδοση τους, αυξάνοντας την διαφορά γρήγορα στα έξι τέρματα, 6-12. Κρατώντας τον ρυθμό ψηλά και με την τερματοφύλακα του Δικεφάλου, Ρενάτα Καγιούμοβα, να κάνει καλή εμφάνιση, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ Mateco μπροστά στο σκορ με οκτώ τέρματα, 10-18.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του Δικεφάλου μπήκαν με διάθεση να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό, βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από την Αβραμίνα Σεβδίλη, ενώ παράλληλα θωράκισαν την άμυνα τους στον υπέρτατο βαθμό. Με τον Δημήτρη Πελεκίδη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχή σε όλες τις αθλήτριες τους, ο ΠΑΟΚ Mateco εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 14-31. Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού ο προπονητής του Δικεφάλου, έδωσε χρόνο σε όλες τις παίκτριες του ρόστερ, με το τελικό 16-38, να δίνει την τρίτη νίκη στα Play-Off.

Πενταλεπτα: 3-3, 5-5, 5-10, 6-12, 9-14, 10-18 (ημχ), 10-20, 11-22, 13-26, 14-31, 14-34, 16-38