overfm.gr | NBA | NBA: Τα αποτελέσματα της βραδιάς (23/2)

NBA: Παραπαίουν οι Λέικερς.

Στο Ντάλας οι Μάβερικς είχαν τους Λούκα Ντόντσιτς και Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ σε πολύ καλή βραδιά και πήραν τη νίκη απέναντι στο Μέμφις με 102-92. Ο Ντόντσιτς είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Χάρνταγουεϊ σημείωσε 29 πόντους (7/11 τρίποντα). Για τους Γκρίζλις ο Τζα Μοράντ σημείωσε 22 πόντους, ενώ είχε και 9 ασίστ.

Στη Γιούτα οι Τζαζ συνέχισαν τις επιτυχίες, επικράτησαν με 132-110 της Σάρλοτ και διατήρησαν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα με 25 νίκες και 6 ήττες. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ρεκόρ ομάδας με 28 εύστοχα τρίποντα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 23 πόντους (3/8 τρίποντα), ενώ από 21 πόντους είχαν οι Ινγκλς (7/10 τρίποντα) και Νιανγκ (7/7 τρίποντα). Για τους Χόρνετς, από 21 πόντους σημείωσαν οι Γκόρντον Χέιγουορντ και ΛαΜέλο Μπολ.

Στο Χιούστον οι Μπουλς ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Ρόκετς με 120-100. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κόρι Γουάιτ και Ζακ ΛαΒίν με 24 και 21 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ντέιβιντ Νουάμπα είχε 22 πόντους και ο Τζον Γουόλ είχε 15 πόντους και 7 ασίστ.

Στην Οκλαχόμα Σίτι το Μαϊάμι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 108-94. Πρώτος σκόρερ για τους Χιτ, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 22 πόντους, ενώ για τους Θάντερ ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 27 πόντους.

Τέλος, στο Φοίνιξ οι Σανς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Πόρτλαντ, το οποίο νίκησαν εύκολα με 132-100. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 34 πόντους, ενώ για τους Μπλέιζερς ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 24 πόντους.