overfm.gr | NBA | NBA: Μοιραίος ο Αντετοκούνμπο, ήττα για Μπακς στην πρεμιέρα (vid)

Εξαιρετικός αλλά μοιραίος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μπακς από τους Σέλτικς, στην πρεμιέρα τους στο φετινό πρωτάθλημα του NBA.

Μετά από ένα εντυπωσιακό ματς οι Σέλτικς επικράτησαν με 122-121 των Μπακς στη Βοστώνη, στην φετινή πρεμιέρα των δύο ομάδων.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κέλτες» καθώς σημείωσε τρίποντο για τη Βοστώνη 0,4” πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 122-120. Στη συνέχεια ακολούθησε το φάουλ του Τρίσταν Τόμπσον στον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος είχε την ευκαιρία να στείλει στο ματς στην παράταση. Ο Giannis ευστόχησε στην πρώτη βολή αλλά αστόχησε στη δεύτερη και οι Σέλτικς πήραν τη νίκη με 122-121.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν πολύ καλός με 35 πόντους (10/18 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ αλλά και 7 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικό το ντεμπούτο του Τζρού Χόλιντεϊ με τη φανέλα των Μπακς που είχε 25 πόντους (9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κρις Μίντλετον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους (7/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές), 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 33 πόντους (10/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές) ενώ 30 πόντους (6/15 δίποντα, 6/13 τρίποντα) πρόσθεσε ο Τζέισον Τέιτουμ. Πολύ καλός και ο Τζεφ Τιγκ που στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Βοστώνης σημείωσε 19 πόντους (4/4 τρίποντα).