overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Nations League: «Σωτήριο» διπλό της Κροατίας στην Κοπεγχάγη (vid)

Η Κροατία παρά το κακό της πρώτο ημίχρονο, πήρε διπλό στη Δανία και μπαίνει ξανά στο κόλπο για την πρωτιά στον όμιλο.

Το φετινό Nations League φαίνεται πως έχει, τουλάχιστον από βαθμολογικής άποψης, πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Ο όμιλος Γαλλία, Δανία, Κροατία και Αυστρία είναι από τους πιο δυνατούς και η βαθμολογία «μιλάει» από μόνη της.

Χθες βράδυ η Κροατία ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Δανίας, την Κοπεγχάγη και πέρασε νικηφόρα από το «Πάρκεν» με σκορ 1-0 και φτάσανε τους 4 βαθμούς στον όμιλο.

Οι Δανοί στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτεροι, δημιούργησαν 8 ευκαιρίες για γκολ, έναντι 1 των αντιπάλων τους, αλλά δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Ο Ντάλιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μόντριτς, Στάνισιτς και Κόβασιτς, με την εικόνα του παιχνιδιού να αλλάζει τρομερά.

Οι Κροάτες, πίεσαν αρκετά στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και βρήκαν το γκολ της νίκης στο 69′ με τον Μάριο Πάσαλιτς. Μόλις δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Δανία η Κροατία, σε έναν όμιλο που φαίνεται πως έχει πολλά ακόμα να μας δώσει.