overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Nations League, League C: Τεσσάρα και άνοδος για το Μαυροβούνιο κόντρα στην Κύπρο!

Το Μαυροβούνιο πήρε την πρόκριση στο Γκρουπ 1 της Ligue C του Nations League, κερδίζοντας την Κύπρο με 4-0, ενώ το Λουξεμβούργο με το Αζερμπαϊτζάν έμειναν στο 0-0.

Στην 6η, και τελευταία, αγωνιστική του Nations League, στο Γκρουπ 1 το Μαυροβούνιο διέσυρε με 4-0 την Κύπρο τερματίζοντας στην πρώτη θέση και παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση. Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Λουξεμβούργο με το Αζερμπαϊτζάν έμειναν στο 0-0.

Το Μαυροβούνιο διέλυσε με 4-0 την Κύπρο, ανοίγοντας το σκορ από πολύ νωρίς με γκολ του Γιόβετιτς στο 14′. Το δεύτερο και τρίτο γκολ σημείωσε ο Μπόλιεβιτς στο 25′ και στο 28′, ενώ το τελευταίο γκολ που διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα ήταν στο 60′ από τον Μουγκόσα. Η Κύπρος παρότι πραγματοποίησε μια καλή εμφάνισε και προσπάθησε σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού να μπει στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και να πετύχει το γκολ της “τιμής”.

Στο δεύτερο παιχνίδι του Γκρουπ, το Λουξεμβούργο αντιμετώπισε το Αζερμπαϊτζάν. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο οργανωμένοι και δημιούργησαν ευκαιρίες φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα. Παρά τις προσπάθειες τους οι δυο ομάδες έμειναν στην “λευκή¨ ισοπαλία και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.