overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Nations League-League B: Μεγάλη ανατροπή της Αυστρίας, νίκη για την Τσεχία

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του Nations League, με την Αυστρία και την Τσεχία να είναι οι κερδισμένοι της League B.

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του Nations League με την Αυστρία να παίρνει την νίκη κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία με μεγάλη ανατροπή. Την ίδια στιγμή η Τσεχία κέρδισε το Ισραήλ και πλέον διεκδικεί την πρώτη θέση, ενώ Ουγγαρία και Σερβία έμειναν ισόπαλες.

Αυστρία-Βόρεια Ιρλανδία 2-1

Η Αυστρία υποδέχτηκε την Βόρεια Ιρλανδία στο Στάδιο «Ερνστ Χάπελ» για την 5η αγωνιστική της League B  του Nations League.  Οι γηπεδούχοι είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας όμως δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στο πρώτο μέρος. Η Βόρεια Ιρλανδία μπόρεσε να απειλήσει μόνο μια φορά την εστία του Πέρβαν και περιορίστηκε έχοντας κλειστή την άμυνα της.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε όπως και το πρώτο με την Αυστρία να προσπαθεί να βρει κενούς χώρους για να σκοράρει. Ωστόσο η Βόρεια Ιρλανδία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 74′ με τον Μαγκένις. Η απάντηση ήρθε λίγα λεπτά αργότερα όταν στο 81′ ο Σάουμπ έφερε το ματς και πάλι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους κατάφεραν αυτό που δεν μπορούσαν 8ο λεπτά όταν ο Γκρμπιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους Αυστριακούς χαρίζοντας την πρωτιά στην χώρα του.

Τσεχία-Ισραήλ 1-0

Η Τσεχία άνοιξε το σκορ από πολύ νωρίς κόντρα στο Ισραήλ στο «Ντούσαν Αρένα». Μόλις στο 7’ ο Νταρίντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρτσιάνο.  Οι γηπεδούχοι παρά τις προσπάθειες τους δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους Τσέχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο για τις δυο ομάδες και παρότι το Ισραήλ προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, στο 80′ έμεινε με δέκα παίχτες μετά από αποβολή του Αμπ. Ελχαμέντ. Έτσι οι Τσέχοι πήραν του τρεις πολύτιμους βαθμούς και παρέμειναν έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σκωτία.

Ουγγαρία-Σερβία 1-1

Στο τρίτο Γκρουπ της League B, η Ουγγαρία υποδέχτηκε στο Στάδιο «Φέρεντς Πούσκας» την Σερβία, με τις δυο ομάδες να κονταροχτυπιούνται μετά το στραβοπάτημα της Ρωσίας και την νίκη της Τουρκίας. Το σκορ άνοιξε ο Ράντονιτς στο 17’ για την Σερβία και η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με το γκολ του Καλμάρ στο 39’ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά για να διεκδικήσουν το γκολ που θα τους φέρει την νίκη. Παρά τις πολλές προσπάθειες το σκορ παρέμεινε στα ίδια και η Ουγγαρία με την Σερβία μοιράστηκαν από έναν βαθμό.