overfm.gr | Serie A | Νάπολι – Σασουόλο 6-1 – Ξέσπασμα στο «Μαραντόνα»

Η Νάπολι δεν άφησε περιθώρια στη Σασουόλο, «εξολοθρεύοντας» την με το εμφατικό 6-1. Πρωταγωνιστής ο Μέρτενς με δύο γκολ

Οι τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές. Η Νάπολι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με το εκκωφαντικό 6-1, απέναντι στη Σασουόλο.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά, έβαλε τους «παρτινοπέι» μπροστά στο σκορ. Στο 15′ ο Οσιμέν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών διεύρυναν το σκορ στο 4-0. Οι Λοσάνο(19′) και Μέρτενς(21′) έβαλαν και αυτοί τα ονόματα τους στον πίνακα των σκόρερ. Στο 54′ ο Βέλγος επιθετικός σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και πέμπτο της ομάδας του, ενώ ο Ραχμάνι στο 80′ έκανε το 6-0. Για τους φιλοξενούμενους το γκολ της τιμής το πέτυχε ο Λόπεζ, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών.