overfm.gr | Serie A | Νάπολι – Ρόμα – Δεν άντεξαν μέχρι τέλους οι «παρτενοπέι»

Η Νάπολι που προηγήθηκε από νωρίς με γκολ του Ινσίνιε δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και έχασε έδαφος για την μάχη του τίτλου.

Χωρίς να αναδείξει νικητή τελείωσε το ντέρμπι μεταξύ Νάπολι και Ρόμα. Η μεγάλη χαμένη της αναμέτρησης όμως ήταν η ομάδα του Σπαλέτι. Ο λόγος είναι ότι με αυτή την ισοπαλία οι «παρτενοπέι» έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά τους από την κορυφή. Η διαφορά της Νάπολι από την πρώτη Μίλαν είναι 4 βαθμοί πλέον και απομένουν μόλις 5 αγώνες. Από την άλλη η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο μετά από αυτή την ισοπαλία μπορεί ακόμα να ελπίζει σε θέση Champions League.

Το παιχνίδι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» για τα πρώτα 45 λεπτά ήταν σχεδόν αδιάφορο έχοντας λίγες ευκαιρίες. Όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Νάπολι να βρίσκεται μπροστά στο σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ινσίνιε στο 11ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο ενδιαφέρον με την Ρόμα να ψάχνει το γκολ τις ισοφάρισης. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Μάλιστα είχε την κατοχή της μπάλας και η Νάπολι περίμενε στα μετόπισθεν. Η ισοφάριση για τους «τζιαλορόσι» ήρθε στο 91 όταν ο Έιμπραχαμ πάτησε την μπάλα για τον Ελ Σαράουϊ που ακολουθούσε. Τότε ο Ιταλός εξτρέμ πλάσαρε ιδανικά και έκανε το τελικό 1-1.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter. στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.