overfm.gr | Serie A | Νάπολι – Μπολόνια 3-1: Μία «ανάσα» από την τετράδα οι «παρτενοπέι»[vid]

Ο Ινσίνιε κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της Νάπολι για «τετράδα»

Χάρη σε δύο γκολ του Λορέντζο Ινσίνιε και ένα του Βίκτορ Όσιμεν, η Νάπολι επιβλήθηκε της Μπολόνια με 3-1 και κρατήθηκε στο -3 από την τέταρτη Ρόμα, έχοντας ένα ματς λιγότερο.

Ο Λορέντζο Ινσίνιε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη της Νάπολι με 3-1 επί της Μπολόνια, συμβάλλοντας τα μέγιστα (δύο γκολ), ώστε η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να επιστρέψει στις νίκες.

Συγκεκριμένα ο αρχηγός των «παρτενοπέι» άνοιξε το σκορ μόλις στο όγδοο λεπτό μετά την ασίστ του Ζιελίνσκι. Ο Πολωνός χαφ «μοίρασε» και το 2-0 του Όσιμεν στο 65′. Παρόλα αυτά η Μπολόνια ήταν εξαιρετική, δημιούργησε αρκετές φάσεις, ομως από ατυχία και αστοχία δεν έβρισκε το γκολ. Μέχρι το 73ο λεπτό όταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Όλσεν έσπασε στον Σοριάνο, που με άψογο πλασέ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Οσπίνα μειώνοντας σε 2-1.

Ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Ινσίνιε έδωσε την χαριστική βολή. Συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό, με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Σκορούπσκι και διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.