Νάπολι - Λάτσιο 4-0: Mόνοι πρώτοι οι Παρτενοπέι [vids] | overfm.gr

Over Joyed - Νίκος Κατσαρός - Άκης Δημακός

overfm.gr | Serie A | Νάπολι – Λάτσιο 4-0: Mόνοι πρώτοι οι Παρτενοπέι [vids]

Η Νάπολι ήταν ισοπεδωτική κόντρα στη Λάτσιο και τη φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Ντρις Μέρτενς.

Νάπολι – Λάτσιο 4-0: Mόνοι πρώτοι οι Παρτενοπέι. Η Νάπολι γνώριζε από νωρίς, μετά την ήττα της Μίλαν από τη Σασουόλο, ότι είχε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει την διαφορά και να αποκτήσει ψυχολογικό πλεονέκτημα.  Αυτό λειτούργησε αποτελεσματικά με αποτέλεσμα η Νάπολι να πάρει μια θριαμβευτική νίκη κερδίζοντας με 4-0 την Λάτσιο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A.

Νάπολι – Λάτσιο 4-0: Mόνοι πρώτοι οι Παρτενοπέι: Πήρε το όπλο του ο Μέρτενς

Η Νάπολι ήταν ισοπεδωτική από το πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 7′ έφτασε στο 1-0 με τον Ζιελίνσκι. Ωστόσο από εκεί και πέρα έλαβε δράση ο Μέρτενς που σημείωσε δυο γκολ δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στους παρτενοπέϊ. Αρχικά στο 10ο λεπτό μετά από ωραία προσωπική ενέργεια και ύστερα στο 29′ με εκπληκτικό πλασέ εκτός περιοχής. Το τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους μπήκε στο 85′ μετά από σουτ του Φαμπιάν.

Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα διοργανώθηκε ένα συγκινητικό τελετουργικό για τη συμπλήρωση ενός έτους από τον θάνατο του Ντιέγκο Μαραντόνα. Στα πλαίσια αυτής της εκδήλωσης υπήρξαν τα αποκαλυπτήρια ενός αγάλματος το οποίο θα κοσμεί το γήπεδο.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Λομπότκα, Φαμπιάν, Λοσάνο (65′ Έλμας), Ζιελίνσκι (74′ Ντέμε), Ινσίνιε, Μέρτενς (65′ Πετάνια)

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Πάτρικ (46′ Λατσάρι), Φελίπε, Ατσέρμπι, Χισάι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (61′ Μπάσιτς), Κατάλντι (76′ Λέιβα), Αλμπέρτο, Άντερσον (55′ Τζακάνι), Ιμόμπιλε, Πέδρο (76′ Μόρο)