overfm.gr | Serie A | Νάπολι – Έφερε «τούμπα» το γκολ της Γιούβε επικρατώντας 2-1

Πήρε το ντέρμπι και έκανε το απόλυτο η Νάπολι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έφερε… τούμπα το γκολ του Μοράτα και επικράτησε 2-1 της Γιούβε.

Νάπολι για μεγάλα πράγματα! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ του Μοράτα, έφερε… τούμπα (2-1) τη Γιουβέντους και έκανε το 3/3 στη Serie A. Tην ίδια ώρα, άφησε τη Γηραιά Κυρία στον έναν βαθμό και την… βύθισε στην εσωστρέφεια. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Γιουβέντους, αφού παρά τα πολλά προβλήματά της κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να… παγώσει το «Ντιέγκο Μαραντόνα». Ήταν το 10ο λεπτό όταν ο Μανωλάς έκανε τραγικό λάθος, με τον Μοράτα να κλέβει την μπάλα και από δύσκολη γωνία να ανοίγει το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την κακή θέση του Οσπίνα για το 1-0.

Σκορ που παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο παρά την μεγάλη πίεση της Νάπολι. Κέρδισε οκτώ κόρνερ και απείλησε κυρίως μέσω στατικών φάσεων. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Νάπολι να φτάνει στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό, όταν ο Πολιτάνο πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Σέζνι για το 1-1.