overfm.gr | Basket League | Μπράβο …ρε Λαυριάρα!

Ο Σωτήρης Γεωργίου γράφει για τη μεγάλη νίκη του Λαυρίου επί του Παναθηναϊκού.

Οι μάγκες του Λαυρίου! Με την καλή την έννοια πάντα για τον Χρήστο Σερέλη και την κολλεγιακή του ομάδα θαύμα. Μην λέμε παπατζιλίκια τέτοια ώρα. Αν η ΑΕΚ στον προβλεπόμενο τελικό με τον ΠΑΟ έκανε μια νίκη,θα έγραφαν ΑΕΚάρα,μικραίνει η ψαλίδα και τα σχετικά.

Τώρα που το Λαύριο των 350χιλ όλα μαζί ,επιπλωμένο που λέμε και συνολικά όσο το μισό συμβόλαιο του Όγκαστ που παίζει δεν παίζει 10′ στον ΠΑΟ,έκανε το 1-1 μαγιώρικα και …Λαυριώτικα,τι πρέπει να γράψουν τα ΜΜΕ; Καταρχάς κάθε μη Παναθηναϊκός,πρέπει να χαίρεται όταν ο Δαυίδ νικά τον Γολιάθ. Μπασκετική υγεία γαρ.

Το Λαύριο ήθελε μετά την συντριβή στο πρώτο τελικό να κοιτάξει στα μάτια τον μεγάλο του αντίπαλο και ότι βγει. Και τον κοίταξε και τον ταπείνωσε όπως και στις 3/1 με το 92-82 και το κύκνειο άσμα του κόουτς Βόβορα τότες. Λογικά και ο Κάτας την ίδια τύχη θα έχει καθώς είναι …επιτυχία χωρίς να μειώνουμε το τρομερό και φοβερό Λαύριο,με τέτοια διαφορά ποιότητας να χάνεις ενώ πέρασες και με 10π !

Το Λαύριο έκανε την δική του υπέρβαση με το δίκαια απόλυτα 94-89 στη παράταση έστω και το 1-1 . Και θα αναγκάσει ούτως ή άλλως τον ΠΑΟ που ήταν φαβορί για σκούπα με 20αρες και 30αρες,να κατηφορίσει πάλι στο άκρο της Αττικής την Πέμπτη (μετά το ραντεβού στο ΟΑΚΑ την Δευτέρα). Ο ΠΑΟ μπήκε μπλαζέ και βρέθηκε προ εκπλήξεων με συνεχόμενα λάθη και 23-10 και 28-8 στην 1η περίοδο έχοντας 7 λάθη και 0/4τρ! Ο Μπρέι που ήταν ο κορυφαίος με 3τρ ροκάνισε και έφερε κα μπροστά τον ΠΑΟ με 30-31. Το ημίχρονο έληξε 41-40 με τον ΠΑΟ να έχει 14 λάθη και τον Μουράτο 5 κλεψίματα.

Οι πράσινοι με κυριαρχία στην …αεροπορία(+15 ριμπ σε κάποια στιγμή) και με το βάθος τους γύρισαν το ματς από -13 σε +10(53-63 στο 28′) και οι μπασκετικοί αναφώνησαν αυτό ήταν χειροκροτώντας το μαχητικό Λαύριο. Αμ δε!Ο Σερέλης δεν ήταν ευχαριστημένος μόνο με το χειροκρότημα του ηττημένου και οι πιτσιρικάδες-μάγκες του Λαυρίου πίστεψαν στην ανατροπή!

Σταδιακά με τα τρίποντα που σκότωναν τον ΠΑΟ και με τον Μπρέι ξεχασμένο από τον Κάτας,έπιασαν στον ύπνο τον μεγάλο τους αντίπαλο και τουμπάρισαν γρήγορα το ματς(74-73). Νέο θρίλερ και πλέον και ο μεγάλος(ΠΑΟ)αγχώνεται και περιμένεις τα κριθούν όλα στις λεπτομέρειες. Τι έγινε και άλλαξε το ματς;

Ο ΠΑΟ έκανε μόλις ένα λάθος στην 3η περίοδο καθώς το Λαύριο δεν είχε δυνάμεις και έκανε συντήρηση. Ομως βρήκε δυνάμεις και ψυχολογία στην 4η περίοδο που έκανε την αντεπιθεσή του και με τρομερή άμυνα με παγίδες οδήγησε σε 5 λάθη τον ΠΑΟ, έβαλε καλάθια στο φαστ μπρεικ καθώς στο 5 εναντίον 5 δεν μπορούσε να πλησιάσει την ρακέτα εύκολα και έριξε και 5 τριποντάρες ! Με αυτά και με αυτά ήταν φαβορί,ο Χεζόνια με ατομικές προσπάθειες το γύρισε στο 77-73 και ο Κάρτερ με τριποντάρα στα 12” ισοφάρισε 81-81 καθώς ο ΠΑΟ δεν πρόλαβε ή δεν είχε σχεδιάσει φάουλ (μάλλον το πρώτο φαντάζομαι).

Στην παράταση το Λαύριο με τρομερή άμυνα και με 15/36τρ(!) -και άλλα 12 στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ που δείχνουν την αμυντική περιφερειακή γύμνια του ΠΑΟ-νίκησε δίκαια με Μουράτο να βάζει και ένα τρίποντ αλά Σπανούλη(89-87). Ο Κάρτερ(20π)έπαιξε και για το ΟΑΚΑ που έμεινε στο 0(!)και ο Ντιαλό ξύπνησε στο τέλος αν και πήγε να γίνει μοιραίος χάνοντας 2β αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντς που κατάφερε να χάσει εκεί ο ΠΑΟ και μαζί και το ματς οριστικά και καθαρά στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Μπρέι διασώθηκε από τον ΠΑΟ αν και έπρεπε να πάρει περισσότερες προσπάθειες. Κακός ο Παπαπέτρου σήμερα,εξάρσεις ο Χεζόνια αλλά και κακές επιλογές στο τέλος,ταύρος ο Μήτογλου στα ριμπάουντς(15),δεν πήρε μπάλες και χρόνο(18΄) ο Παπαγιάννης κακός. Εκτος πάλι ο τραυματίας Ρος που έλειψε για τους πράσινους που δεν έχουν καθαρό άσο.