overfm.gr | Basketball Champions League | Μπούργος – Στρασμπούρ 81-70: Ξέσπασε στο τέταρτο και πάει για το back to back

H Μπούργος επικράτησε με 81-70 της Στρασμπούρ και την Κυριακή θα έχει την ευκαιρία να κάνει το back to back στο BCL κόντρα στην Καρσίγιακα.

Την ευκαιρία να κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν τον τίτλο του Baskertball Championw League θα έχει η Μπούργος, η οποία επικράτησε με 81-70 της Στρασμπούργ στον ημιτελικό. Η γαλλική ομάδα έβαλε δύσκολα για 25′ στους Ισπανούς, οι οποίοι ωστόσο ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, οικοδόμησαν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στην νίκη.

Η γαλλική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε πολύ γρήγορα να προηγηθεί με 0-8. Η Μπούργος απάντησε με τους3 Ριβέρο και ΜακΦάντεν (5-8), με την Στρασμπούρ ωστόσο να διατηρεί τα ηνία και να πηγαίνει και πάλι στο +8 με τον Γουεϊνράιτ (7-15). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με τους Γάλλους να κυριαρχούν και να πιάνουν διψήφια διαφορά με τρίποντο του Τζέφεσρον (13-25), με τους Ισπανούς να μειώνουν σε 15-25.

H Μπούργος ισορρόπησε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι Γάλλοι κατάφερναν να διατηρήσουν την διαφορά τους κοντά στους 10 πόντους για αρκετή ώρα. Η ισπανική ομάδα κατάφερε μετά από πολύ ώρα να μειώσει στους 6 με τρίποντο του Σάλβο (28-34), με την Στρασμπούρ να απαντάει άμεσα με τον Μπόχατσικ (28-37). Η Μπούργος μείωσε στους 4 με τρεις βολές του Μπενίτε λιγότερο από ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο (33-37), για να χτυπήσει ξανά στην επόμενη φάση μειώνοντας μετά από πάρα πολύ ώρα στον πόντο (36-37). Η Στρασμπούρ έκλεισε το ημίχρονο με τρίποντο και φάουλ του Μπόχατσικ, ο οποίος διαμόρφωσε το 37-43.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο +8 των Γάλλων δια χειρός Τζέφερσον (37-45) απάντησαν Μπενίτε και Ριβέρο με συνεχόμενους πόντους φέρνοντας το ματς στο καλάθι (43-45). Η Μπούργος κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Μπενίτε (48-47), ο οποίος απάντησε και στην συνέχεια με καλάθι και φάουλ στο κάρφωμα του Ούντανο (51-49). Η Μπούργος κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους λίγο αργότερα με τρίποντο του ΜακΦάντεν (59-53), και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (63-57).

H Μπούργος με την ψυχολογία με το μέρος της αλλά και εξαιρετική άμυνα κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Συγκεκριμένα, με επιμέρους σκορ 11-2 στο πρώτο τετράλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου κατάφερε να οικοδομήσει διαφορά 15 πόντων (74-59). H Στρασμπούργ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο παιχνίδι με την Μπούργος να παίρνει την νίκη με το τελικό 81-70

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-43, 63-57, 81-70