overfm.gr | Διεθνή | Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 0-4: Η κούπα κατέληξε στη Βαρκελώνη με επίδειξη ισχύος [vid]

Η Μπαρτσελόνα «διέλυσε» την Μπιλμπάο με 4-0 και χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης κατέκτησε το Copa Del Rey.

Η Μπαρτσελόνα δεν… λυπήθηκε την Μπιλμπάο, την νίκησε άνετα 4-0 και κατέκτησε το Copa del Rey, για 31η φορά στην ιστορία της. Πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι με δύο γκολ, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που στο γήπεδο εμφανίστηκε μόνο η ομάδα της Βαρκελώνης.

Οι διαθέσεις των «μπλαουγκράνα» φάνηκαν από νωρίς όταν στο 5′ είχαν δοκάρι με τον Ντε Γιονγκ. Ο Μέσι έκανε τρομερό παιχνίδι, έβγαζε πολύ ωραίες πάσες, όμως η άμυνα των Βάσκων δεν άφηνε καμία από αυτές να μετατραπεί σε γκολ. Η κατοχή υπέρ της Μπαρτσελόνα έφτασε στο 84%, με 7-1 τελικές, όμως το πρώτο μέρος έκλεισε χωρίς κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Μπάρτσα εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Στο 60′, ο Μέσι άνοιξε στα δεξιά στον Ντε Γιονγκ, αυτός έβγαλε την παράλληλα σέντρα και ο Γκριεζμάν στην πορεία της μπάλας έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 63′, η Μπάρτσα διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Άλμπα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ντε Γιονγκ και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 68′, ο Μέσι συνεργάστηκε άψογα με τον Ντε Γιονγκ, ο Αργεντινός βρήκε χώρο για το πλασέ και το 3-0 ήταν γεγονός. Η ομάδα της Βαρκελώνης όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 72′, ο Άλμπα βρήκε τον Μέσι, εκείνος σούταρε στη δεξιά γωνία του Σιμόν, ο οποίος δεν μπόρεσε να διώξει και έτσι έγινε το 4-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

ΑΘΛΕΤΙΚ: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Άλβαρεθ (67′ Νούνιεθ), Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ (54′ Βέσγκα), Ντ. Γκαρθία, Λόπεθ (68′ Γιούρι), Μουνιαΐν (46′ Λέκουε), Ι. Γουίλιαμς (67′ Βιγιαλίμπρε), Ρ. Γκαρθία

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (88′ Ντεμπελέ), Πικέ (82′ Αραούχο), Λενγκλέ, Μπουσκέτς, Ντεστ (74′ Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (82′ Μορίμπα), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν (87′ Μπρέθγουεϊτ)