overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Μπενφίκα – Μπράγκα 6-1: Καταιγιστικοί «αετοί»

Μπενφίκα – Μπράγκα 6-1: Καταιγιστικοί «αετοί». Διέλυσαν την Μπράγκα -σκοράροντας έξι φορές- και είναι στο -1 από την κορυφή στη πορτογαλική λίγκα.

Ασταμάτητη η Μπενφίκα αργά το βράδυ της Κυριακής στο «Λουζ». Στο ματς κόντρα στην Μπράγκα, οι «αετοί» προσέφεραν «πλούσιο» θέαμα και ικανοποίησαν το κοινό τους, που βρίσκονταν στην εξέδρα. Μπενφίκα – Μπράγκα 6-1: Καταιγιστικοί «αετοί».

Μπενφίκα – Μπράγκα: Καταιγιστική

Η αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής κόντρα στην Μπράγκα ήταν μια παράσταση για ένα ρόλο. Με την Μπενφίκα να παίζει εξαιρετική μπάλα και να σκορπίζει στους έξι… ανέμους την αντίπαλό της. Σκοράροντας τέσσερις φορές στο πρώτο 45λεπτο.

Το γκολ του Γκριμάλντο στο 2′ με το οποίο άνοιξε το σκορ η Μπενφίκα δεν έκανε τη διαφορά. Διότι η Μπράγκα αντέδρασε. Ισοφάρισε προσωρινά, σε 1-1, με το γκολ του Όρτα στο 12′. Ένα γκολ που μόνο… άγχος δεν προκάλεσε στους «αετούς». Διότι ανέβασαν… στροφές και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχαν άλλα τρία γκολ.

Μπενφίκα – Μπράγκα: Πάτησε το… γκάζι

Στο 37′ ο Νούνιες και ο Σίλβα δύο φορές, στο 42′ και στο 45’+3 μετέτρεψαν το εύθραυστο 1-1 σε 4-1. Βάζοντας τέλος στις όποιες σκέψεις έκαναν οι φιλοξενούμενοι για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Αλλά δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Εβέρτον «χτύπησε» δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά. Τόσο στο 52′ όσο και στο 59′ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο επιβλητικό 6-1.

Με τη νίκη αυτή η Μπενφίκα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Πήρε το τρίποντο και ανέβηκε στους 28 βαθμούς. Πλέον, βρίσκεται στο -1 από την κορυφή, όπου συγκατοικούν οι Πόρτο και Σπόρτινγκ Λισαβόνας που έχουν 29 βαθμούς, αντίστοιχα. Μπενφίκα – Μπράγκα 6-1: Καταιγιστικοί «αετοί».