overfm.gr | Euroleague | Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ 74-80: «Καθάρισε» στο… δεκάλεπτο

Επιστροφή στις νίκες για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία πέρασε από την Βιτόρια επικρατώντας με 80-74 της Μπασκόνια.

Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έβαλε από την αρχή τις βάσεις για την νίκη, έχτισε μια διαφορά 15 πόντων από την πρώτη περίοδο, αντέδρασε όποτε οι Βάσκοι πλησίαζαν και έφτασε στην νίκη. Αυτή ήταν η έκτη νίκη της ΤΣΣΚΑ στην Ευρωλίγκα, με την Μπασκόνια να γνωρίζει την 7η ήττα της.

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να περιορίσει στους τρεις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο την Μπασκόνια. Έτσι, κατάφερε να πλησιάσει διψήφια διαφορά με τον Βόιτμαν να σκοράρει τρίποντο (3-11). Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ και έκλεισε την περιόδο με αέρα 15 πόντων (8-23).

Η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση στην δεύτερη περίοδο και αργά και σταθερά ροκάνισε την διαφορά. Αρχικά μείωσε στους 11 με συνεχόμενα καλάθια του Φοντέκιο (12-23), με τον Σενγκέλια να απαντάει με τρίποντο (12-26). Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους με συνεχόμενες βολές του Γκεντράιτις (23-30). Η Μπασκόνια μείωσε μέχρι τους 5 πόντους (25-30), με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει το δεκάλεπτο στο +9 (26-35).

Οι Βάσκοι συνέχισαν να προσπαθούν να ροκανίσουν την διαφορά στην επανάληψη και το κατάφεραν. Αρχικά ο Γκρέιντζερ με τρίποντο έκανε το παιχνίδι δύο κατοχών (31-37), με τους Γκεντράιτις και Ένοχ να φέρνουν την ομάδα τους σε απόσταση τριπόντου (35-38). Βόιτμαν και Λούντμπεργκ απάντησαν για την ΤΣΣΚΑ (35-42), με την διαφορά να φτάνει ξανά στους 10 πόντους με τον Σενγκέλια (39-49). Ο Γεωργίανος έβαλε ξανά την ομάδα του στο +15 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της περιόδου (39-54), με τον Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 41-54.

To σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Η Μπασκόνια συνέχισε να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ παρέμενε σταθερά μπροστά. Η διαφορά ανεβοκατέβαινε συνεχώς από τους 10 πόντους σε όλο το πρώτο πεντάλεπτο. Η Μπασκόνια κατάφερε να πλησιάσει στους πέντε με ένα σερί 8-0 περίπου δυόμισι λεπτά πριν το τέλος (67-72). H TΣΣΚΑ άντεξε μέχρι το τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-23, 26-35, 41-54, 74-80