overfm.gr | Euroleague | Μπασκόνια-Ολυμπιακός 62-72 – Άντεξε το «ΠΡΕΠΕΙ» νικώντας τους πάντες και τα πάντα

Ο Ολυμπιακός με ένα καταπληκτικό σερί στο τέτατρτο δεκάλεπτο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια με 72-62 και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός άντεξε κόντρα στη Μπακόνια σημειώνοντας μια θριαμβευτική εκτός έδρας νίκη στη Euroleague με σκορ 72-62. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τη γαστρεντερίτιδα, τον κορωνοϊό, ακόμα και τον κακό τους εαυτό και πήγαν στις 13 νίκες, μένοντας ακόμα ζωντανοί και για την 4αδα.

Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Πίτερς σημείωσε 18.

Έκανε την αντεπίθεση η Μπασκόνια αλλά απάντησε και νίκησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πρόθεση να πάρει τα ηνία του αγώνα κόντρα στη Μπασκόνια. Με το χρονόμετρο να δείχνει 6:32′ για το τέλος της περιόδου, οι Φαλ και Παπανικολάου έκαναν το 5-13. Στη συνέχεια, οι Ντόρσεϊ και Ένοχ διαμόρφωσαν το 7-18. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο οι «ερυθρόλευκοι δε σημείωσαν ούτε ένα πόντο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά πέριξ των 4 πόντων. Ουσιαστικά οι Βάσκοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κάνουν την ολική ανατροπή. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 29-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» 8′ πριν το τέλος έκαναν το 31-39 με τον Ντόρσεϊ, ωστόσο η Μπασκόνια απάντησε και με ένα γρήγορο 6-0 έκανε το 37-39. Με περίπου 5΄να απομένουν για το τέλος της περιόδου ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 37-42. Ακόμα, με 2:47′ να απομένουν για τη λήξη της περιόδου ο Παπανικολάου έκανε το 42-47 με τρίποντο. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 44-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μπήκε με σκοπό να πάρει τη νίκη και με ένα τρομερό σερί 9-0 προηγήθηκε με 53-50, έπειτα από τρίποντο του Μπόλντουιν. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει. Συγκεκριμένα, περίπου 6′ πριν τη λήξη του αγώνα σημείωσε τρίποντο και  έκανε το 55-60. Ακόμα με μόλις 2:50′ να απομένουν για τη λήξη, οι Άλεκ Πίττερς και Τάιλερ Ντόρσεϊ διαμόρφωσαν με τρίποντα το 60-63. Στη συνέχεια ο ομογενής γκαρντ έβαλε και δυο ελεύθερες βολές για το 60-65.

Αμέσως μετά το τάιμ άουτ, ο Βεζένκοφ έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του κάνοντας με δίποντο το 60-67. Ακόμα, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 1:29 να απομένει για τη λήξη σημείωσε μεγάλο τρίποντο για το 60-70, γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος των φιλοξενούμενων. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά υπέρ τους μέχρι το τελικό 62-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72.