overfm.gr | Euroleague | Μπασκόνια – Μονακό 78-66 – Ο Φοντέκιο «πυροβολούσε»

Η Μπασκόνια νίκησε την Μονακό στο «Fernando Buesa Arena» με 78-66, πετυχαίνοντας μία σπουδαία νίκη για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπασκόνια πέτυχε μία σπουδαία νίκη στο «Fernando Buesa Arena» απέναντι στην Μονακό κερδίζοντας με 78-66. Η Βάσκικη ομάδα έδειξε ότι παρά τα προβλήματα που έχει είναι εδώ και θα παλέψει.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Φοντέκιο (20 πόντους), ενώ από πλευράς Γάλλος πολύ καλός ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι:

Ντέρμπι αναμενόταν να ήταν και με αυτό το χαρακτήρα ξεκίνησε. Μία αναμέτρηση που η Μπασκόνια ήθελε πιο πολύ εν συγκρίσει με τη τη Μονακό. Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με προβάδισμα +3 (12-9) με την διαφορά όμως να μην ξεφεύγει σχεδόν καθόλου. Το +3 το διατηρούν, με την Μονακό παράλληλα να μην αφήνει την διαφορά να ξεφεύγει.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο. Η Μπασκόνια προσπάθησε να πάρει διαφορά +6. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 34-28, όμως και πάλι η Μονακό είχε λύσεις. Έτσι πήγε την διαφορά γρήγορα στο -1 (36-35). Μία αναμέτρηση που είχε μάχες σώμα με σώμα και καμία ομάδα δεν μπορούσε να παραδώσει εύκολα τα όπλα. Το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της Μπασκόνια εκ νέου με +3 (38-35).

Στην 3η περίοδο η κατάσταση άλλαξε. Η Μπασκόνια πήρε τα ινία στην αναμέτρηση. Ξέφυγε ακόμα και με διψήφια διαφορά με +11 (53-42). Με επιθετική συγκομιδή πουν δεν άφηνε πολλά περιθώρια στην Μονακό πλέον είχε βρει ρυθμό και είχε βάλει μπροστά για να καθοδηγεί με άνεση την αναμέτρηση. Η διαφορά όσο πέρναγε η ώρα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις. Λίγο πριν την λήξη της 3ης περιόδου είχε ξεφύγει και με +18 (60-42). Η κατάσταση μέχρι να τελειώσει η 3η περίοδο δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το σκορ πριν την τελική ευθεία της αναμέτρησης έκλεισε με 60-46 για την Μπασκόνια.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η Μονακό μπήκε με σκοπό να μειώσει την διαφορά δίχως όμως να έχει αποτέλεσμα. Η Γαλλική ομάδα μείωσε για αρχή μέχρι και το -7 (64-57), αλλά η Μπασκόνια δεν άργησε να ξανά βρει λύσεις και να ξανά πάει το παιχνίδι σε διψήφια νούμερα +12 (72-60). Το παιχνίδι δεν άλλαξε με την Μπασκόνια να παίρνει τη νίκη με 78-66.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66.

Μπασκόνια(Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 6 (0/4 τρίποντα), Σεντεκέρσκις 2 (1/5 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Φοντέκιο 20 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Κοστέλο (0/4 σουτ), Γκεντράιτις 10 (1), Νόκο 14 (6/8 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Κούρουτς 2.

Μονακό (Μίτροβιτς): Λι 2, Βέστερμαν (0/6 σουτ, 6 ασίστ), Τόμας 2 (1/4 σουτ), Ντιάλο 3, Μπουτσιέλ 11 (5/7 δίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 10 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντ, 0/2 βολές), Φέιγ, Γκρέι, Άντζουσιτς 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Χολ, Τζέιμς 18 (5/11 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 27/41 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 12/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 23/45 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 11/19 βολές, 30 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 14 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ.