overfm.gr | Euroleague | Μπασκόνια – Μακάμπι 69-87: Ασταμάτητο το «τρένο» της Μακάμπι με 5Χ5 [vid]

Με όπλο την υποδειγματική άμυνά της, η Μακάμπι πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια (87-69) κι έφτασε τις πέντε σερί νίκες στην EuroLeague. Όλα τα λεφτά οι ψηλοί του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι (6-2) πέρασε νικηφόρα από τη Fernando Buesa Arena, επικρατώντας της Μπασκόνια (3-4) με 69-87 και συνεχίζει στο γκρουπ της… πρώτης ταχύτητας στην EuroLeague, φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες στη regular season.

Η front line έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντέρικ Γουίλιαμς (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), τον Τζέιλεν Ρέινολντς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και τον Άντε Ζίζιτς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ) να τελειώνουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι.

Η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς με την Μπασκόνια στη Βιτόρια και προηγήθηκε 9-17 με τον Καλοϊάρο στο 7:38, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 14-21, μολονότι σούταρε 1/6 τρίποντα.

Οι Ισραηλινοί κυριάρχησαν σε αυτό το διάστημα στα ριμπάουντ (3-9), μοίρασαν 7 ασίστ και υποχρέωσαν την Μπασκόνια σε 5 λάθη όμως οι Βάσκοι αντέδρασαν στη συνέχεια, τρέχοντας σερί 13-0 για το 27-21 με τον Φοντέκιο στο 12:35.

Η Μακάμπι ανέκτησε το προβάδισμα με τον Τζέιμς Νάναλι (27-28, 14:05) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-44, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Ουίλιαμς και Ρέινολντς.

Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο, με τους ψηλούς της Μακάμπι να παραμένουν η αιχμή του δόρατος. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, αλλά όσο οι παίκτες του ήταν άστοχοι στα δίποντα, δεν υπήρχε η δυνατότητα της επιστροφής.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, για να πατήσουν το γκάζι στην τελευταία και να μετατρέψουν τη νίκη σε… θρίαμβο.

Το +20 (58-78) του 35ου λεπτού αποτέλεσε το κερασάκι στην τούρτα της Μακάμπι, που έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στην EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-44, 54-63, 69-87.