overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα – Σοσιεδάδ 4-2: Με νίκη ξεκίνησε η μετά Μέσι-εποχή

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με νίκη τη σεζόν, καθώς κέρδισε εύκολα τη Σοσιεδάδ με 4-2.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα της Ισπανίας, καθώς επικράτησε με 4-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι «μπλαουγκράνα» στο πρώτο τους επίσημο ματς μετά την αποχώρηση του Μέσι έδειξαν καλή εικόνα και με πρωταγωνιστή τον Μπρέιθγουεϊτ πήραν τους τρεις βαθμούς.

Η Μπαρτσελόνα πήρε νωρίς το προβάδισμα στο ματς, καθώς στο 19ο λεπτό ο Πικέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Ντεπάι. Ο Μπρέιθγεουεϊτ πήρε το όπλο του και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 2-0.

Ο ίδιος πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στο 59ο λεπτό και διεύρυνε το σκορ για τους μπλαουγκράνα (3-0). Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν το έβαλε κάτω και με δύο γκολ σε τρία λεπτά (Λομπέτε 82′, Οριαθάμπαλ 85′) μπήκαν στη διεκδίκηση ενός βαθμού.

Ο Σέρτζι Ρομπέρτο, όμως, ύστερα από ασίστ του Μπρέιθγουεϊτ σκόραρε στο 91′ και κλείδωσε τη νίκη για την Μπαρτσελόνα (4-2).