overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 3-0: Μεγαλειώδης πρόκριση των «μπλαουγκράνα» στον τελικό του Κυπέλλου [vid]

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη: Οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση στην παράταση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Επική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί επικράτησαν σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό με 3-0 της Σεβίλλης στην παράταση και ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 από το πρώτο παιχνίδι, παίρνοντας μία τρομερή πρόκριση, σε ματς που «έσπασε» καρδιές.

Ο Τερ Στέγκεν και ο Πικέ εν συνεχεία ήταν οι «σωτήρες» των «μπλαουγκράνα». Ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι του Οκάμπος στο 73’, ενώ ο Πικέ σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με υπέροχο γκολ του Ουσμάν Ντεμπελέ, που πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Βάτσλικ. Οι Καταλανοί συνέχιζαν να πιέζουν και είχαν ευκαιρίες να βάλουν δεύτερο γκολ με αποκορύφωμα το δοκάρ του Άλμπα, αλλά ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Σεβίλλης. Στο 73′ οι Σεβιγιάνοι κέρδισαν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μινγκέθα. Ο Τερ Στέγκεν έκανε μία εκπληκτική επέμβαση στην εκτέλεση του Οκάμπος και κράτησε το 1-0.

Στο 90′ ο Φερνάντο άφησε τη Σεβίλλη με 10 παίκτες μετά από άσχημο μαρκάρισμα και στο 90+4′ ο Πικέ με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκριεζμάν έστειλε το ματς στην παράταση. Στο 95′ ο Μπρέιθγουεϊτ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Άλμπα νίκησε τον Βάτσλικ κι έκανε το τελικό 3-0, δίνοντας την πρόκριση στον τελικό του Copa del Rey στην Μπαρτσελόνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα(78’ Φίρπο), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντεστ(63’ Γκριεζμάν),Μπουσκέτς(78’ Ιλάις), Ντε Γιονγκ, Πέδρι(89’ Μπρέιθγουεϊτ), Μέσι, Ντεμπελέ(89’ Τρινκάο)

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Βάτσλικ, Βιδάλ(54’ Νάβας), Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια(54’ Ρεκίκ), Φερνάντο, Χορντάν(106′ Ελ Χαντάντι), Τόρες(62’ Οκάμπος), Σούσο(79’ Γκόμες), Εν Νεσίρι, Ντε Γιονγκ(54’ Ράκιτιτς)