overfm.gr | La Liga | Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: “Βασίλισσα” στη Βαρκελώνη

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 3-1 την Μπαρτσελόνα και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ρέαλ Μαδρίτης έχοντας δώσει διορία δύο αγώνων στον προπονητή της Ζινεντιν Ζιντάν κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό διπλό απέναντι στην Μπαρτσελόνα νικώντας με 3-1 στο Κάμπ Νόου για την 7η αγωνιστική της Πρεμιέρα Ντιβίζιον. Με το τρίποντο αυτό οι «Μερέχνες» ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας συνολικά 13 βαθμούς.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης με το «καλημέρα» προηγήθηκε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπενζεμά να βγάζει κάθετη μπαλιά στο Βαλβέρδε και εκείνος με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ενθουσιασμός αυτός δεν είχε μεγάλη διάρκεια για τους «Μαδριλένους» αφού ο Φάτι τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα κάνοντας το 1-1. Ο 17χρονος έγινε ο δεύτερος νεότερος ηλικιακά που σκόραρε σε classico, όταν το είχε κάνει για πρώτη φορά το 1947 ο Αλφόνσο Ναβάρο.

Στη συνέχεια  ο Μέσι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 24’ με τον Αργεντίνο να κάνει έξυπνη επιτόπια ντρίμπλα στον Σέργιο Ράμος με τον Αργεντίνο αλλά στο τέλος της προσπάθειάς του να νικιέται από τον Κουρτουά. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπενζεμά, με τον Γάλλο να μην καταφέρνει να βρίσκει δίχτυα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και πιο έξυπνα τακτικά. Η βελτίωση αυτή έφερε θετικά αποτελέσματα με τον Ράμος να ευστοχεί από τη βούλα του πέναλτι στο 63ό λεπτό της αναμέτρησης και να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Επιπλέον το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Λούκα Μόντριτς στο 90′ έπειτα από τραγικό λάθος που έκανε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Νέτο.